West Wyalong Show Society Inc (NSW)
Date of Show : 7-Sep-2016 (Wednesday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Diana Fenton (NSW)
Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Puppy in Show: Flat Coated Retriever
Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Intermediate in Show: Pointer
Aust Ch Tarlorise Kristiana (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Kabova In The Line Of Fire (Mrs J Williams)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Tupishka Reddy To Toast (Mrs Pat Cassidy)
Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Broughton Summer Breeze (Lyn Vandeluytgaarden)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tupishka Reddy To Toast (Mrs Pat Cassidy)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tupishka Totally Toasted (Mrs Pat Cassidy)
Baby of Breed: Ferona Won Chasing Dreams (Yvette Rolfe)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova In The Line Of Fire (Mrs J Williams)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashjay Sands Of Time (Letisha Pelchen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Ashjay Doogie Howser MD (L Pelchen)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Sandra Patterson (NSW)
Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
Minor in Group: Labrador Retriever
Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney & Mrs J McLaurin)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Tarlorise Kristiana (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Aust Bred in Group: Pointer
Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Pointers)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Parkavon Coco-Wears-Chanel (Imp NZ) (Mrs M Hanley)
Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Blackregal Fastnet Rock (Peter King)
German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tealpoint Zoe Dancing Queen (Susan Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tarlorise Milo Of The Glen (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney & Mrs J McLaurin)
Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarlorise Kristiana (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Robwyn Last Word At Eireanmada (Imp NZ) (Mrs S M Brown & Mr G I Smith)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silvagun Saintly (Silvagun Pointers)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silberweis Walking On Sunshine (Ann Masjakin & John Robinson)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Ghostwriter Heavens Devil (Mr V G Russell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)
Brialey Sway Me More (B E & L A Childs)
Junior in Group: Afghan Hound
Aust Ch Kalutara Sister Soprano (AI) (Eather / Harbutt)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Magombe Ziggy Stardust (P J & J Baker)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalutara Sister Soprano (AI) (Eather / Harbutt)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Kalutara Tilly Devine (AI) (Eather / Harbutt)
Beagle
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Brialey Sway Me More (B E & L A Childs)
Puppy of Breed: Brialey Make Me Sway (Miss S McMahon)
Junior of Breed: Brialey Razzle Dazzle (B E & L A Childs)
Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachchimac Real Son Of Zeus (M Enright / Mr A & Mrs P McMaster)
Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Whirlaway Sgt Pepper (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Juzrival Amarok (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)
Intermediate of Breed: Magombe Ziggy Stardust (P J & J Baker)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)
Aust Gr Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)
Baby in Group: Collie (Rough)
Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Caleebra Diamonds Are Forever (C & B Ralphs)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Schiehallion Stylish Girl (Tracy Ryles)
Junior in Group: Border Collie
Langtry Royan King Reigns (Susan Morris)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Seaberwyn Time After Time (Imp NZ) (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tanburra Incognito (Murray Rolfe)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Beljekali Ring My Belle (AI) (C & J Fynmore)
Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Langtry Royan King Reigns (Susan Morris)
Bitch CC: Langtry Prof Mc Gonagall (Susan Morris)
Collie (Rough)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Schiehallion Stylish Girl (Tracy Ryles)
Dog CC & Junior of Breed: Burdekin The Blacklist (Mrs T S Ryles)
Baby of Breed: Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Armahani Diamond Davvir (AI) CD RA ADX JDX ET (C & B Ralphs / J Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Caleebra Diamonds Are Forever (C & B Ralphs)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Allendell Larger Than Life (Murray Rolfe)
Shetland Sheepdog
Dog CC: Burdekin I Got You Babe (Mrs G M Grant)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Rimini Wild Colonial Boy (Brian Turner)
Res Bitch CC: Asut Ch Rimini Divine Design (Brian Turner)
Baby of Breed: Lyndream Sticking Withthe Times (Lyn Pearson)
Puppy of Breed: Rimini Indiana (B Turner)
Junior of Breed: Rimini South Dakota (R Turner)
Aust Bred (Dog) of Breed: Rimini Treasure Hunter (J Elaine Hall)
Open of Breed: Aust Ch Rimini Mustang Sally (Brian Turner)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Llandwyn Sir Galahad (AI) (Mrs D Hartcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)
Aust Ch Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Barney Buoy (C & R Foster)
Minor in Group: Shiba Inu
Fauxfox A New Hope (J Nield/C Whitney)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke, Halliday & Badman)
Aust Bred in Group: Boxer
Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Boxer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke, Halliday & Badman)
Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Barney Buoy (C & R Foster)
Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Fauxfox A New Hope (J Nield/C Whitney)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Love Goddess (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Miami Splash (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)
Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
Baby in Group: Schipperke
Beadale Belle Of The Ball (Rochelle Manderson)
Minor in Group: Great Dane
Jazzebella Tears From Heaven (F R Clifton)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Hapipet Mystery Solved RN ADX JDX SDX SPD GD DWDFS HTM.N (Ms Rochelle Manderson)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Janayin Shake It Off (L Dempsey & J Jansz)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eddybul Bal A Versailles (L Edwards)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jazzebella Tears From Heaven (F R Clifton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mulgadane The Villperlak (D M Milthorpe)
Baby of Breed: Hildydane Princess Ines (Megan Enright)
Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hapipet Mystery Solved RN ADX JDX SDX SPD GD DWDFS HTM.N (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Adorin Only For You (Rochelle Manderson - Adorin)
Baby of Breed: Beadale Belle Of The Ball (Rochelle Manderson)