Cairns City Kennel Club Inc (QLD)
Date of Show : 22-Jul-2012 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Davida Brown (New Zealand)
Aust Sup Ch Paceaway Rum Ruffian (C Graham)
Baby in Show: Bull Terrier (Miniature)
Willown Wonder Of You (Chantal Barnwell)
Minor in Show: Siberian Husky
Desaran Me Myself N I (S & S Heys)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Glamorous (Denise Burke)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)
Aust Gr Ch Paceaway Megar Star (B J &W J Graham)
Runner Up in Group: Pug
Aust Sup Ch Troycole Strike When Hot (K Thomson / R& J Dunn)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Rayoan Belle Isa Star (Ray & Naomi Drews)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aberlour The Gold Xperience (Lyn Dunne)
Chihuahua (Long Coat)
Bitch CC: Aust Ch Rayoan Lady In White (Ray & Naomi Drews)
Minor of Breed: Rayoan Belle Isa Star (Ray & Naomi Drews)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Ch Amorechi Aim For Fame (Ray & Naomi Drews)
Chinese Crested Dog
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sherabill What Women Want (Amanda Dunne)
English Toy Terrier (Black and Tan)
Minor of Breed: Aust Ch Yurrugar Locked N Loaded (Saunders / Thomas & Moore)
Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Delco Heaven Sent (Mrs Coleen Ballard)
Dog CC: Aust Ch Unico Smoke That Angel (Mr A & Mrs K Yardley)
Japanese Chin
Puppy of Breed: Linroos Ziman No Akarui (Imp SWD) (S A Thomas)
Pomeranian
Dog CC: Aust Ch Arderne Th Awesome Toy (Helen Meier & K Dodds)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Davida Brown (New Zealand)
Aust Sup Ch Ozmyte The Deeds Done (Nicole Keedle)
Runner Up in Group: Skye Terrier
Aust Sup Ch Evensands Frost inthe Romance (L Castle)
Baby in Group: Bull Terrier (Miniature)
Willown Wonder Of You (Chantal Barnwell)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Dinamyte Shez Da Bomb (Mrs J McKay)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Saxxon Leather And Lace (Ms L Boyle)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Saxxon Razors Edge (Ms L Boyle)
American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Sup Ch Ozmyte The Deeds Done (Nicole Keedle)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dinamyte Shez Da Bomb (Mrs J McKay)
Puppy of Breed: Aust Ch Dinamyte Big Bang (Mrs J McKay)
Bull Terrier (Miniature)
Baby of Breed: Willown Wonder Of You (Chantal Barnwell)
Fox Terrier (Smooth)
Minor of Breed: Azlani Nothing Like Spaz (Renee Mather & Pheobe Stiff)
Skye Terrier
BOB: Aust Sup Ch Evensands Frost inthe Romance (L Castle)
Bitch CC: Aust Ch Salphara Cassandras Kiss (Linda Castle)
Staffordshire Bull Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Saxxon Leather And Lace (Ms L Boyle)
Junior of Breed: Aust Ch Saxxon Razors Edge (Ms L Boyle)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)
Aust Ch Macdolly Momento (AI) (Denise Burke)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Allcreek Jack Daniels (Dr K Usher & Ms L Boyle)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Macdolly Encore (Denise Burke)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire Black With A Vengance (Pauline Grutzner)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Glamorous (Denise Burke)
Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Macdolly Momento (AI) (Denise Burke)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Macdolly Glamorous (Denise Burke)
Minor of Breed: Macdolly Encore (Denise Burke)
Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Sup Ch Sunfire Star Xed Lover (Mrs Marjory Adkins)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sunfire Black With A Vengance (Pauline Grutzner)
German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Allcreek Jack Daniels (Dr K Usher & Ms L Boyle)
Hungarian Vizsla
Dog CC: Russetglen Carlton (Gavin and Sandra McLachlan)
Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB & Junior of Breed: Habanero Forro Ring Ov Fire (Mrs Marjory Adkins)
Bitch CC: Aust Ch Habenero Cat Ballou (Mrs Marjory Adkins)
Pointer
BOB: Tukeglen Simply Th Best (Helen Mc Creedy)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)
Aust Ch Rokeena C'est Le Vie (Ms M Rowley / Mr R & Mrs R Wallis)
Minor in Group: Afghan Hound
Suliman Got U Mesmerised (Bev Houston)
Junior in Group: Beagle
Huntsure Dinkie Di (Yvonne Butler)
Afghan Hound
Minor of Breed: Suliman Got U Mesmerised (Bev Houston)
Basset Fauve de Bretagne
BOB: XKaliba Little General (Gavin and Sandra McLachlan)
Beagle
BOB: Aust Ch Huntsure Top Billing (Yvonne Butler)
Bitch CC & Junior of Breed: Huntsure Dinkie Di (Yvonne Butler)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Ch Rokeena C'est Le Vie (Ms M Rowley / Mr R & Mrs R Wallis)
Bitch CC: Aust Ch Rokeena Ysabella (Ms M Rowley / Mr R & Mrs R Wallis)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Almazart Allegory Of Freedom (Julie Lynch & Henry DiPaolo)
Dog CC: Aust Ch LaSimba Heart Throb (Julie Lynch & Henry DiPaolo)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Davida Brown (New Zealand)
Tehya The Wicked Witch (Tehya Border Collie)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Shelmanna Diamond Express (N Keedle & J Cant)
Border Collie
BOB: Aust Ch Delgany The Buccaneer (Lyn Prowse & Donna Wilson)
Bitch CC: Celticheart Hearts On Fire (Ms Sonia Smith)
Baby of Breed: Tehya The Wicked Witch (Tehya Border Collie)
Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Shelmanna Diamond Express (N Keedle & J Cant)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Minor of Breed: Nireno Princess Victoria (Karen McAllister)
Dog CC: Bielkenhof Bright Jasper (K McAllister / C McGregor)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Davida Brown (New Zealand)
Desaran Me Myself N I (S & S Heys)
Baby in Group: Boxer
Chevee Whose Ya Daddy (Mr P & Mrs K Reuben)
Puppy in Group: Siberian Husky
Utopialand You Are My Pleasure (Mrs J Killick)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Searider Best Bib And Tucker (B & L Halliwell)
Boxer
Baby of Breed: Chevee Whose Ya Daddy (Mr P & Mrs K Reuben)
Minor of Breed: Ronin Undr The Influence (Imp NZ) (C Graham & H Owen)
Dobermann
Dog CC & Junior of Breed: Bravedobe Be Still My Heart (M Fidler)
Rottweiler
BOB: Sahne Not Guilty (Imp) (Karen J McAllister)
Schnauzer (Miniature)
BOB & Junior of Breed: Searider Best Bib And Tucker (B & L Halliwell)
Bitch CC: Aust Ch Keelambara Power To Be (AI) (B & L Halliwell)
Minor of Breed: Keelambara Charmed N Dangerous (AI) (B & L Halliwell)
Siberian Husky
BOB & Minor of Breed: Desaran Me Myself N I (S & S Heys)
Dog CC: Aust Ch Desaran Redmoon Rizing (Mrs S K Heys & Miss S L Heys)
Puppy of Breed: Utopialand You Are My Pleasure (Mrs J Killick)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Gary Doyle (New Zealand)
Aust Sup Ch Paceaway Rum Ruffian (C Graham)
Runner Up in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Seize the Moment (Hawke & Greig)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Ngesong Mystique Dawn (K & G Johansen)
Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Brynroi Aotearoa Angel (Imp NZ) (G Pryor / K Johansen)
Minor of Breed: Ngesong Mystique Charisma (K & G Johansen)
Puppy of Breed: Ngesong Mystique Dawn (K & G Johansen)
Junior of Breed: Aust Ch Midaswell Reach for the Star (S Paull / W Blackman)
Poodle (Standard)
BOB: Aust Ch Astii Princess OFTH Nite (Corey Simounds)
Dog CC: Aust Ch Astii Solitaire (Mary Bovey)
Schipperke
BOB: Aust Ch Beadale Sea Biscuit (Kelly Brown)
Shih Tzu
BOB: Aust Ch Tzutique Seize the Moment (Hawke & Greig)