Mudgee & District Kennel & Obedience Club (NSW)
Date of Show : 10-Aug-2012 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Helen Beasley (NSW)
Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Gr Ch Staryanks Sweet Home Alabama (K, J & P Hopkins)
Baby in Show: Papillon
Wyngay Golden Romance (G D Whiley)
Minor in Show: Fox Terrier (Smooth)
Triplefun Regal Express (Paris Maxfield)
Puppy in Show: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Junior in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)
Aust Ch Wyngay Scottish Crown (G Whiley)
Baby in Group: Papillon
Wyngay Golden Romance (G D Whiley)
Puppy in Group: Havanese
Shellbears Choco Mania (R S & S M Shellback)
Griffon Bruxellois
BOB: Aust Ch Harvikgold Pixie In The Woods (D & V Harris)
Baby of Breed: Harvikgold Cindy In The Woods (D& V Harris)
Havanese
BOB & Puppy of Breed: Shellbears Choco Mania (R S & S M Shellback)
Maltese
BOB: Aust Ch Marblanc Heaven On Toast (Mrs M Atkinson)
Papillon
BOB: Aust Ch Wyngay Scottish Crown (G Whiley)
Bitch CC & Junior of Breed: Graegill Three Times a Lady (Gillian Thorpe)
Baby of Breed: Wyngay Golden Romance (G D Whiley)
Pomeranian
BOB: Pompillon Can't B Tamed (Di Cavanagh)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Ken McMillan (NSW)
Erindale/JR Jack of Clubs (Mrs CT Prendergast)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Lakeland Terrier
Enomis Devil On Stage (Kerrie Miller)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Brighthelm Unchained Melody (Sarah Gaffikin)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Triplefun Regal Express (Paris Maxfield)
Border Terrier
BOB: Aust Sup Ch Chanpema Roll the Dice (Chanpema Kennels)
Fox Terrier (Smooth)
Dog CC & Minor of Breed: Triplefun Regal Express (Paris Maxfield)
Jack Russell Terrier
BOB: Erindale/JR Jack of Clubs (Mrs CT Prendergast)
Baby of Breed: Brighthelm Unchained Melody (Sarah Gaffikin)
Minor of Breed: Prenpaw Queen Jadis (Mr B & Mrs C Prendergast)
Junior of Breed: Treverhund Sheza Kinda Magic (J Bayliss and S Gaffikin)
Lakeland Terrier
BOB & Puppy of Breed: Enomis Devil On Stage (Kerrie Miller)
Dog CC: Upinair Censored Edition (Kerrie Miller)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)
Aust Gr Ch Staryanks Sweet Home Alabama (K, J & P Hopkins)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Rhyll Hooley Dooley (Charlie Gutzeit)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst All About Darla (Lara Haynes)
Junior in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Hotwyr No Bizniz Like Show Bizniz (Fiona Dempster)
Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Gr Ch Staryanks Sweet Home Alabama (K, J & P Hopkins)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Azucroft Flaming Star FD (M Kelly and E Schmelitschek)
German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
Baby of Breed: Heiderst All About Darla (Lara Haynes)
German Wirehaired Pointer
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr No Bizniz Like Show Bizniz (Fiona Dempster)
Golden Retriever
BOB: Aust Ch Dykinta Northern Laddie CD RA (D & V Harris)
Bitch CC: Aust Gr Ch Harvikgold Northern Star (D & V Harris)
Minor of Breed: Harvikgold Outward Bounder RN (D & V Harris)
Junior of Breed: Dykinta Secrets Safron (Bronwyn Gaywood)
Labrador Retriever
Junior of Breed: Spiritrock Black Code (Jude Tankard)
Large Munsterlander
Baby of Breed: Ratek You Are Gold (D & V Harris)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB: Aprilraine Georgia Rose (Therese Kropman)
Pointer
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Rhyll Hooley Dooley (Charlie Gutzeit)
Bitch CC: Rhyll Decorations (Charlotte Gutzeit)
Weimaraner
BOB: Gunclip Smokey Nonchalance (Norman Speed)
Minor of Breed: Gunclip Smokey Nonchalance (Norman Speed)
Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Ch Grausturm The Smoking Cowboy (Norman Speed)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Ken McMillan (NSW)
Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Nkazimlo Carbon Copy (Mrs S Temlett)
Baby in Group: Basset Hound
Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Zyzeal Zeus My Thunder (A I & P M McMaster)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Nkazimlo Designer Copy (Mrs S Temlett)
Basset Hound
BOB: Aust Ch Lachambre Sir Star Gazer (Amber and Julie O'Flynn)
Baby of Breed: Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC: Zyzeal Sweet Aphrodite (Mr A & Mrs P McMaster)
Minor of Breed: Zyzeal Zeus My Thunder (A I & P M McMaster)
Puppy of Breed: Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)
Junior of Breed: Selkris Dakota Wild Fire (Mr L & Mrs K Brown / Ms J Phillips)
Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Wyman DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF.S (Ard Ri Irish Wolfhounds)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB: Aust Sup Ch Rokeena Versailles (J & B Hession)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Nutz about Snickerz (B & J Hession)
Minor of Breed: Yongyuan Bonnieparker (Mr B & Mrs C Prendergast)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Nkazimlo Carbon Copy (Mrs S Temlett)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nkazimlo Designer Copy (Mrs S Temlett)
Whippet
BOB: Aust Ch Goodwill Dont Touch My Duco (Mr S & Mrs D Albert)
Bitch CC: Aust Ch Goodwill Original Sin (Mr S & Mrs D Albert)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Ken McMillan (NSW)
Aust Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Minor in Group: Border Collie
Goodwill Tour Down Under (Mr S & Mrs D Albert)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Coondarby Sundancer (A L & B G Lewis)
Australian Kelpie
BOB: Aust Sup Ch Goodwill Limelight (Therese Kropman)
Bitch CC: Aust Ch Kla Simply Dare To Dream (Gai Lewis & Therese Kropman)
Minor of Breed: Kla Simply The Red Baron (B G Lewis)
Junior of Breed: Tegoura Like It Like That (Therese Kropman)
Border Collie
Minor of Breed: Goodwill Tour Down Under (Mr S & Mrs D Albert)
Collie (Rough)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
German Shepherd Dog
BOB & Puppy of Breed: Hauberk Napoleon (N & M Kirkham)
Bitch CC: Aust Ch Rubysway Cause To Look (N & M Kirkham)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Llandaff Highland Treasure (AI) (Mrs J I Morris / Ms J Stapleton)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Coondarby Sundancer (A L & B G Lewis)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Dr Margaret Giles (NSW)
Brinkybull Maggie May (AI) (M & L McAllister)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Junior in Group: Neapolitan Mastiff
Guerriera Mayhem (Klaus & Nancy Keck)
Boxer
Bitch CC: Boxelda Moody Blues (Norman Speed)
Puppy of Breed: Nija Mr Know It All (N Speed / L Hetherington)
Bullmastiff
BOB: Aust Ch Brinkybull Like a Hurricane (M & L McAllister/S Brinkworth)
Bitch CC & Minor of Breed: Brinkybull Maggie May (AI) (M & L McAllister)
Neapolitan Mastiff
BOB & Junior of Breed: Guerriera Mayhem (Klaus & Nancy Keck)
Baby of Breed: Maggiormente Mona Lisa (Klaus & Nancy Keck)
Minor of Breed: Guerriera Sophia Loren (Klaus & Nancy Keck)
Newfoundland
BOB: Bouvet Great Expectations (Williams/Bouvet Kennels)
Portuguese Water Dog
BOB: Aust Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Gem (Craig & Robyn Foster)
Rottweiler
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Bitch CC: Aust Ch Treverhund Stella Aartois (Mre Lesley Oshea)
Baby of Breed: Treverhund Bonnie's Blaze (Lesley O'Shea & Deborah Thomas)
Russian Black Terrier
BOB: Russaird Diamond Dallas Page (Mrs J Bayliss)
Bitch CC & Junior of Breed: Russaird Layeth The Smackdown (Mrs J Bayliss)
Siberian Husky
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Dr Margaret Giles (NSW)
Aust Ch Sooquan I Bleve In Magic (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Runner Up in Group: Poodle (Miniature)
Aust Gr Ch Westpriors Black Dondino (K J & P Hopkins / J & C Missen)
Junior in Group: Japanese Spitz
Patome Wee Wittle Willy (Mrs P Blattman)
Japanese Spitz
BOB & Junior of Breed: Patome Wee Wittle Willy (Mrs P Blattman)
Baby of Breed: Patome Little White Dove (Pat Blattman)
Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Sooquan I Bleve In Magic (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Poodle (Miniature)
BOB: Aust Gr Ch Westpriors Black Dondino (K J & P Hopkins / J & C Missen)