Thuringowa City Kennel Club (QLD)
Date of Show : 9-Jun-2013 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr William Ranie (ACT)
Aust Ch Sunford English Lord (R & J Nicholson)
Baby in Show: French Bulldog
Aust Ch Daccord Lothario (Mr Shane & Mr Ross Thomas)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Elspan Shake Ur Tail Feather (J Campbell)
Puppy in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Elspan Carbon Copy (Belinda Petrowsky)
Intermediate in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Astii Parisiene Rose (Rick and Virginnia Young)
State Bred in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Keelambara Ultimate Creation (B & L Halliwell)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr William Ranie (ACT)
Aust Ch Scarborough Ready Teddy Go (Imp NZ) (K T Borzi)
State Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Delco Wait For It ET (Mr T Yardley & Mrs K Yardley)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zeltica San Sebastian (Mrs J Holcombe)
Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sompeeto Hokie Pokie Miss (C Roberts)
Baby of Breed: Adrahil Southern Man (C Roberts)
Minor of Breed: Calysta Im Nothing Without You (C Roberts)
Puppy of Breed: Adrahil Little Susie (C Roberts)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Delco Wait For It ET (Mr T Yardley & Mrs K Yardley)
Bitch CC: Aust Ch Furperson Drawn To Temptation (A & T Dixon)
Miniature Pinscher
Baby of Breed: Minarli All Jakked Up (Mrs Jennifer Phillips)
Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Scarborough Ready Teddy Go (Imp NZ) (K T Borzi)
Tibetan Spaniel
Bitch CC & State Bred of Breed: Natebit Dancing Princess (Mrs B G Hamilton)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr William Ranie (ACT)
Sonicstaff Mr Impressive Doc (Nicole Keedle)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Customade by Hugo Boss (Linda Boyle/Kim Usher/Melissa Boyle)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Brighthelm Rhapsody In Blue (Jeanette Noel)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Customade by Hugo Boss (Linda Boyle/Kim Usher/Melissa Boyle)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Sup Ch Ozmyte The Deeds Done (Nicole Keedle)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dinamyte Shez Da Bomb (Mrs J McKay)
Baby of Breed: Sonicstaff Mr Impressive Doc (Nicole Keedle)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brighthelm Rhapsody In Blue (Jeanette Noel)
Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Larnook Up Up and Away (Dr M O'Kelly)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB: Aust Ch Saxxon Razors Edge (Ms L Boyle)
Puppy of Breed: Trylou Black Caviar (L K Kelly)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr William Ranie (ACT)
Aust Ch Sunford English Lord (R & J Nicholson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Elspan Mirror Image (J Campbell)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Elspan All That Glitters (Belinda Petrowsky)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Elspan Shake Ur Tail Feather (J Campbell)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Elspan Carbon Copy (Belinda Petrowsky)
Junior in Group: Pointer
Panoply Black Pearl (Imp UK) (B Sue Barrs)
Open in Group: Pointer
Aust Ch Panoply Gold Vision (Imp UK) (B Sue Barrs)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elspan Mirror Image (J Campbell)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elspan Carbon Copy (Belinda Petrowsky)
Baby of Breed: Elspan All That Glitters (Belinda Petrowsky)
Minor of Breed: Elspan Shake Ur Tail Feather (J Campbell)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunford English Lord (R & J Nicholson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunford Ginger Meggs (R & J Nicholson)
Puppy of Breed: Prideshill Out of the Briar (R & J Nicholson)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kobnko Der Freischutz (L K Kelly)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Panoply Gold Vision (Imp UK) (B Sue Barrs)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Panoply Black Pearl (Imp UK) (B Sue Barrs)
Puppy of Breed: Furperson Anzac Legacy (T Dixon)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Puppy of Breed: Aust Ch Feldjaeger Follow This Miss (Judy & Tony Glover)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Deirdre Paterson (SA)
Rokeena Ain't Misbehavin (R J & R J Wallis)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Kinshasa Brass Bullet (Lauren Gordon)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rokeena C'est Le Vie (Ms M Rowley / Mr R & Mrs R Wallis)
Baby of Breed: Rokeena Ain't Misbehavin (R J & R J Wallis)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kinshasa Brass Bullet (Lauren Gordon)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Delgany The Buccaneer (Lyn Prowse & Donna Wilson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Deirdre Paterson (SA)
Aust Ch Keelambara Charmed N Dangerous (AI) (B & L Halliwell)
Puppy in Group: Rottweiler
Jahwohl Dont Look Now (Mr J & Mrs J Killick)
State Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Keelambara Ultimate Creation (B & L Halliwell)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Utopialand Sound Of Music (J Killick & Utopialand Kennels)
Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Almytee Wikvaya Hope (Angela Knight)
Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bokson Heart Of Gold (M Larrett & K Connolly)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bokson Look Whose Talkin (Mr K Connolly & Ms M Larrett)
Rottweiler
Puppy of Breed: Jahwohl Dont Look Now (Mr J & Mrs J Killick)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keelambara Charmed N Dangerous (AI) (B & L Halliwell)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Keelambara Ultimate Creation (B & L Halliwell)
Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keelambara Power To Be (AI) (B & L Halliwell)
Open of Breed: Aust Ch Searider Best Bib And Tucker (B & L Halliwell)
Siberian Husky
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Utopialand Sound Of Music (J Killick & Utopialand Kennels)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Utopialand Get A Life (Miss Janelle Houghton & Mrs Doris Land)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Kerry Cannon (NSW)
Aust Sup Ch Astii Parisiene Rose (Rick and Virginnia Young)
Baby in Group: French Bulldog
Aust Ch Daccord Lothario (Mr Shane & Mr Ross Thomas)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)
Junior in Group: Shar Pei
Aust Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)
State Bred in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Sup Ch Mediaevalage Slim Shady (Ashley Grendon)
Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Astii Firestorm ET (Mrs C Donaldson)
French Bulldog
Baby of Breed: Aust Ch Daccord Lothario (Mr Shane & Mr Ross Thomas)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Mediaevalage Slim Shady (Ashley Grendon)
R/UP BOB & Junior of Breed: Mediaevalage Aussie Pride (Heather Daucik)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Amesen All Nite Parti (Ms J Longmire & Mr M Camac)
R/UP BOB & Bitch CC: Zaland Theydid Myhair Forthis (Belinda Beves/ Nina Estatheo)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bienaime Lil Divine Diva (P Morgan)
Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Astii Parisiene Rose (Rick and Virginnia Young)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Astii Firestorm ET (Mrs C Donaldson)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ziada Reach for the Skye (Ms D M Craig)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wayatinah Yeoel (M Batey / Mrs K & Mr R Abell)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Eliterolys Two Times A Lady (Rodney & Kim Abell)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tzutique Paint By Numbers (Robyn Hawke/Terri Greig)