Millicent Kennel Club Inc (PM Show) (SA)
Date of Show : 9-Nov-2013 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Beverley Daines (NSW)
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Minor in Show: Japanese Chin
Krystalaine Enya (Chris & Elaine Burdett)
Puppy in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Intermediate in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
Aust Bred in Show: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Amesen Parti till U Drop (J Longmire & M Camac)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)
Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Runner Up in Group: Havanese
Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Minor in Group: Japanese Chin
Krystalaine Enya (Chris & Elaine Burdett)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Voncronan The Dutchess (Rick Carter)
Aust Bred in Group: Japanese Chin
Aust Gr Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Voncronan The Dutchess (Rick Carter)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Puppy of Breed: Voncronan Lord Nelson (K Sunman)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Krystalaine Enya (Chris & Elaine Burdett)
Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Khanrae Dare Devil (E Turnbull & G Cincotta)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Minapeke Black Lacey (E Turnbull & G Cincotta)
Baby of Breed: Minapeke Thats My Boi (E Turnbull & G Cincotta)
Minor of Breed: Shiralea Silver Dawn (Lynne Johnston)
Puppy of Breed: Shiralea Rudolph Valentino (Lynne Johnston)
Aust Bred of Breed: Shiralea Phake Tahn (Lynne Johnston)
Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Yungstin Mi Dieago (Ms N Van Roon)
R/UP BOB & Junior of Breed: Barramba Solar Flare (Imp NZ) (Ms N Van Roon)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)
Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Fullafire Devil U Know (Tania Huitema)
Minor in Group: Bull Terrier
Veroli Benevolent Mistress (AI) (P Haseldine)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Costalot Captain Calico Jack (A Dean & G Bator)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stonil's Run Like The Wind (Imp NDL) (J Watson / B Mc Ilvenna)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Khaotic Blazing Star (J Watson / B Mc Ilvenna)
Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Veroli Benevolent Master (AI) (P Haseldine)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Lowdina Lady Ann (AI) (B Emmerson & C Mausolf)
Minor of Breed: Veroli Benevolent Mistress (AI) (P Haseldine)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joymont Red Sunset (Harry & Iris Glynn)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fullafire Devil U Know (Tania Huitema)
Junior of Breed: Aust Ch Costalot Captain Calico Jack (A Dean & G Bator)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)
Am Ch & Aust Sup Ch Whistlestop's Special Agent CD RN CGC (Imp USA) (Bianca / Robyn van Haasteren)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)
Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bernedale Power Of Magic TD (Faraldazar Kennels)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rosherville Duke Of Calvdale (Joseph Callery)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Heart Breaker (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sevoier Fanning The Flames (Sevoier Kennels)
Junior of Breed: Sevoier Shaddow of Flames (Sevoier Kennels)
Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Whistlestop's Special Agent CD RN CGC (Imp USA) (Bianca / Robyn van Haasteren)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Whistlestop Mine To Keep At Tirriki (Imp USA) (C P / H R & B N van Haasteren)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kirkdell The Oracle (Chanpema Kennels & B Jones)
Baby of Breed: Chanpema Yard Master (Chanpema Kennels)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Waldwieze Graevelvet At Poshvwei (Imp NZ) (Jessie Hughes)
Puppy of Breed: Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) (J Hughes)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)
Aust Gr Ch Suliman Suprima Ballerina (Kerin & Rachel Hutchings)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Fire Cracker (M Thomson)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Rokeena St Louis Blues (R J & R J Wallis)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Suliman Suprima Ballerina (Kerin & Rachel Hutchings)
Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Langrigg Baby Cakes (L & H Gibson / R & K Hutchings)
Harrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Fellhunters Proud Mary (Quiniva Kennels)
Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Creena Miss Adelaide Rose (AI) (Jodie Michelmore)
Baby of Breed: Wulfgar Fire Cracker (M Thomson)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rokeena St Louis Blues (R J & R J Wallis)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shakuru Do U C What I C (Rebecca Lamb)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rijstone Enchanted Dreams (Sheryl Polomka)
Puppy of Breed: Shakuru Honky Tonk Woman (Rebecca Lamb)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)
Aust Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven and Kalevi Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Shonja Edge Of Roses (Kerry McKay)
Minor in Group: Collie (Rough)
Cherrylea Shes All The Goss (Julie Allen)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Silverstarz Becrux Bear (Kirsten Anne)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Regalshep Eclipse (Alimanda Kennels)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glendari The Tar Boy (E J Delaporte)
Baby of Breed: Dalalyn Textas Tea (L Harris-Walker)
Minor of Breed: Glendari The Black Witch (E J Delaporte)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Silverstarz Becrux Bear (Kirsten Anne)
Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Monifieth Ardrossan Titan (Mrs D Younger)
Baby of Breed: Monifieth Wicked Witch (Mrs D J Younger)
Junior of Breed: Monifieth Oor Wee Bonnie Lass (Mrs D J Younger)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cherrylea Shes All The Goss (Julie Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven and Kalevi Kennels)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regalshep Eclipse (Alimanda Kennels)
Puppy of Breed: Alimanda Fire Walker (Alimanda Kennels)
Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Shelkeys Banner Of Love (Mr & Mrs N & C Bartholomew)
Baby of Breed: Shonja Edge Of Roses (Kerry McKay)
Minor of Breed: Rimini Divine Design (Brian Turner)
Junior of Breed: Rimini Treasure Hunter (J Elaine Hall)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Win (Afonwen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Afonwen Amore (Afonwen Kennels)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)
Multi Ch / Int Ch & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Chimo Credit Wr Credit Is Due (Tonya Syme)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Nadugur Dyrmaetur Lady Kasey (T Jones)
Junior in Group: Akita
Shokuma The Writing Onthe Wall (D Klingberg & W Osborn)
Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shokuma The Writing Onthe Wall (D Klingberg & W Osborn)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chimo Credit Wr Credit Is Due (Tonya Syme)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kataku Mystical Charm (G R & L J Martin / S Turner)
Baby of Breed: Nadugur Dyrmaetur Lady Kasey (T Jones)
Neapolitan Mastiff
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Inizio Mantra (Eterno Kennels)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kanberchic Ataeger Baby HT PT (Narelle Medlicott)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Blakesims Stop Me (N Medlicott)
Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Multi Ch / Int Ch & Aust Sup Ch Kalaska Aussie Idol (Helen (Ying) Chen)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Lunasea One Of A Kind (AI) (Helen (Ying) Chen)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Maharg Natsu Daikoku (AI) (Heather Perrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maharg Natsu Kuroyuri (Mrs H Perrett)
Baby of Breed: Maharg Fuyu Yoshi (H Perret & K Martin)
St Bernard
Bitch CC: Tai Yuan Beamzstar Sassy (Imp NZ) (M & J Ross)
Minor of Breed: Tai Yuan Beamzstar Sassy (Imp NZ) (M & J Ross)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Amesen Parti till U Drop (J Longmire & M Camac)
Baby in Group: Poodle (Toy)
Wabaki Wow Factor (Marlau Kennels)
Puppy in Group: Schipperke
Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Junior in Group: Keeshond
Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)
British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Trimbull Dot Com (Tony Linardis)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Koziam Dawns Lil Krakr (AI) (K & M Stansfield)
Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kahnhond Touch O Magic (David & Denise Wall)
Bitch CC: Kahnhond Imperial Topaz (David & Denise Wall)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Amesen Parti till U Drop (J Longmire & M Camac)
Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (Mr Michael Camac & Mrs Jenny Longmire)
Poodle (Toy)
Baby of Breed: Wabaki Wow Factor (Marlau Kennels)
Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Beadale Little Captain (Mr Barry Tyrrell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beadale Tia Marria (Beadale Kennels)
Puppy of Breed: Beadale Little Blak Jedda (Lynette Niemann)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miniatura Plays the Game (Mr RJ Connelly / Mr W & Mrs J Walloscheck)