Gladstone Kennel Club Inc (QLD)
Date of Show : 22-Mar-2014 (Saturday)
Open Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Roslyn Seare (QLD)
Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Minor in Show: Bracco Italiano
Aust Ch HiPoint Alessio (J & R Mirto / K & R Logan)
Puppy in Show: Pekingese
Candellarose Bud (J Paterson)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Zensu Zanzibar (B & H Clarke / B Lougheed)
Intermediate in Show: Swedish Vallhund
Aust Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Gay McNeill (QLD)
Royaal Wind In The Willow (Fran Tudhope)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
JenniChis Stairway To Th Stars (Jennifer McKell)
Minor in Group: Pekingese
Aust Ch Candellarose Scarlet (J Paterson)
Puppy in Group: Pekingese
Candellarose Bud (J Paterson)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Royaal Wind In The Willow (Fran Tudhope)
Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: JenniChis Stairway To Th Stars (Jennifer McKell)
Baby (Dog) of Breed: JenniChis Blue Moon Ov Kntcky (Jennifer McKell)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Aust Ch JenniChis Lone Piper (Jennifer McKell)
Pekingese
BOB, Best Dog & Puppy of Breed: Candellarose Bud (J Paterson)
R/UP BOB, Best Bitch & Minor of Breed: Aust Ch Candellarose Scarlet (J Paterson)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)
Aust Ch Zensu Zanzibar (B & H Clarke / B Lougheed)
Minor in Group: Bracco Italiano
Aust Ch HiPoint Alessio (J & R Mirto / K & R Logan)
Bracco Italiano
BOB, Best Dog & Minor of Breed: Aust Ch HiPoint Alessio (J & R Mirto / K & R Logan)
Pointer
BOB, Best Dog & Junior of Breed: Aust Ch Zensu Zanzibar (B & H Clarke / B Lougheed)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)
Deerhound
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Bhealaich Pride N Joy (Ms C Raub)
Baby of Breed: Liathghorm Knight Templar (Ms C Raub)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Gay McNeill (QLD)
Aust Sup Ch Morkerbook Burning Flame (N Morris)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris)
Minor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Aust Bred in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)
Australian Kelpie
BOB, Best Dog & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Morkerbook Burning Flame (N Morris)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Morkerbook Flamin Gold (Mrs N Morris)
Puppy of Breed: Aust Ch Morkerbook Sizzlin Jade (Mrs N Morris)
Swedish Vallhund
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Aust Ch Dlarah Cheers Drink To That (Sharon Morris)
R/UP BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dlarah Bitter Sweet Symphany (Sharon Morris)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Gay McNeill (QLD)
Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Runner Up in Group & Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Kyushu Talk To My Agent (B & V Lougheed)
Schnauzer (Giant)
BOB, Best Dog & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Best Dog & Open of Breed: Aust Gr Ch Kyushu Talk To My Agent (B & V Lougheed)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Gay McNeill (QLD)
Nueboree Teddington Rose (Diane Armstrong)
German Spitz (Mittel)
BOB, Best Bitch & Intermediate of Breed: Nueboree Teddington Rose (Diane Armstrong)