Forbes P A & H Association Inc (NSW)
Date of Show : 9-Sep-2022 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Marilyn Hoy (NSW) (Total Entry : 243)
Aust Ch SkyesDLimit The Brightest Star (Letisha Pelchen)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
Baby in Show: Griffon Bruxellois
Aust Ch Swedndreams Firefox at Lochtay (K Bell & K Olsson)
Minor in Show: Australian Terrier
Paxterr Erins Dream (Mrs V Salter & Mr P J Oswald)
Puppy in Show: Field Spaniel
Aust CH Dawnus Zero Fox Given (S Betts)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Fireax Essence Of Desire (Peter Williams & Ella Pieton)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust & Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Skye Terrier
SkyesDLimit Luvabl Serial Wina (Mrs Letisha Pelchen)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Whippet
Dachlah Unbelievable (Anneke Sell)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Aust Ch Driftway Jazz Dancer (Sara Scott)
Veteran SweepStakes - 1st Place: Manchester Terrier
Dual CH (T) Dixiedaly Jack Black CCD RM AD JDX SD ET (Dianne Costello)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Greyhound
Aust Neut Gr Ch Kaotic Will JC (Janet Ramsay)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Ms Toni McNeill (ACT) (Group Entry : 44)
Sharlea Leilani RA ADX JDX TK.S (Sharon Jeffries)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Swedndreams Firefox at Lochtay (K Bell & K Olsson)
Minor in Group: Italian Greyhound
Furperson Blu Angel (T & A Dixon)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle My Furry Valentine (Mrs S G Boyce)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Cavhill Ready to Rumble (K Mobley)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Bitch CC & Junior of Breed: Alexabelle My Furry Valentine (Mrs S G Boyce)
Baby of Breed: Alexabelle Strictly Bellissimo (Mrs S G Boyce)
Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Darcels D Gunslingin Gal (Cecilia Dobson)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ertae Paddlepop (Melinda Sterrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush Handbags N Gladrags (Melinda Sterrett)
Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)
Baby of Breed: Aust Ch Swedndreams Firefox at Lochtay (K Bell & K Olsson)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Furperson Blu Angel (T & A Dixon)
Lowchen
Baby of Breed: Shizigou I Am Just Evie (Tammy Farrell)
Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Sharlea Leilani RA ADX JDX TK.S (Sharon Jeffries)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cavhill Ready to Rumble (K Mobley)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Toni McNeill (ACT) (Group Entry : 39)
Aust Ch SkyesDLimit The Brightest Star (Letisha Pelchen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Sup Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)
Baby in Group: Skye Terrier
SkyesDLimit Luvabl Serial Wina (Mrs Letisha Pelchen)
Minor in Group: Australian Terrier
Paxterr Erins Dream (Mrs V Salter & Mr P J Oswald)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Bekmar AvrilLavigne (Mrs J J Clifford)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Imperiums Let There Be Enuf (AI) (Cassie Caple)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paxterr Erins Dream (Mrs V Salter & Mr P J Oswald)
Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bekmar JoanBaez (Mrs J J Clifford)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bekmar AvrilLavigne (Mrs J J Clifford)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart CCD RE JD TD AD (Dianne Costello)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch SkyesDLimit The Brightest Star (Letisha Pelchen)
Baby of Breed: SkyesDLimit Luvabl Serial Wina (Mrs Letisha Pelchen)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nudimah Top Icon (Carolyn Donnelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nudimah Shining Heart (Carolyn Donnelly)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW) (Group Entry : 40)
Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aprilraine Poetry in Disguise (Therese Kropman)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Smackpoint Rule By Thunder (Sheridan Allen)
Puppy in Group: Field Spaniel
Aust CH Dawnus Zero Fox Given (S Betts)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Field Spaniel
Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)
Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dawnus Thats My Bear (S Betts & B Ray)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust CH Dawnus Zero Fox Given (S Betts)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dawnus Always Dare to Dream ET WPD (S Betts)
German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Smackpoint Rule By Thunder (Sheridan Allen)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tyassagold Set In Stone (D Casey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tyassagold Reflection Of You (D Casey)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Driftway Jazz Dancer (Sara Scott)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aprilraine Poetry in Disguise (Therese Kropman)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Toni McNeill (ACT) (Group Entry : 17)
Aust Sup Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Gr Ch You Can Dance SC (Janet Ramsay)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Dual Ch (Neut) (LC) Adstaff Red Emperor ET (Janet Ramsay)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch You Can Dance SC (Janet Ramsay)
Whippet
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dachlah Unbelievable (Anneke Sell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (Neut) (LC) Adstaff Red Emperor ET (Janet Ramsay)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW) (Group Entry : 47)
Aust Gr Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Baby in Group: Border Collie
Sanory Where There Is Smoke (Ms J Symonds & Mrs S Price)
Intermediate in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Ausled Toke ST (Dianne Costello)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust & Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)
Australian Shepherd
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Lanbart Critter Sweet Symphony (AI) SWN (S Betts)
Border Collie
Baby of Breed: Sanory Where There Is Smoke (Ms J Symonds & Mrs S Price)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cathgarry Stylish InMyKnickers (Kathy Drew)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausled Toke ST (Dianne Costello)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Begrayced Bandits Reminiscence (Renay Grace)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW) (Group Entry : 19)
Aust Supreme Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
Minor in Group: Siberian Husky
Kylasha Define Shine (Lana Opbroek)
Puppy in Group: Cane Corso
Kylasha Mummified Hawk (Nicole Tetley & Lana Opbroek)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Fireax Essence Of Desire (Peter Williams & Ella Pieton)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok Murphys Law JC (Olivia Hunnam)
Cane Corso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kylasha Mummified Hawk (Nicole Tetley & Lana Opbroek)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kylasha Hell on Fyre (Nicole Tetley & Lana Opbroek)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Supreme Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fireax Essence Of Desire (Peter Williams & Ella Pieton)
Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gameguard Black Magic (AI) (Jules Freeman/ Glenn Sparham/ Brooke Turner)
Samoyed
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snerzok Murphys Law JC (Olivia Hunnam)
Bitch CC & Open of Breed: Snerzok An Innocent Expression JC (Olivia Hunnam)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sunnburst Sweet As Maple Syrup (Olivia Hunnam)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: WolfGirl Winter Storm (L Opbroek & N Tetley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kylasha Define Shine (Lana Opbroek)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Toni McNeill (ACT) (Group Entry : 37)
Aust Ch Middlel Red Hot Muma (Debbie Pearson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Schau Swish In Silver (B J Biggs)
Junior in Group: French Bulldog
Leveque San Antonio Rose (Mandy Lee Passmore & Leah McArthur)
Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Middlel Red Hot Muma (Debbie Pearson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Thunderspot Royal Monarch (AI) (Debbie Pearson)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Leveque San Antonio Rose (Mandy Lee Passmore & Leah McArthur)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Prettyvales Jemima Puddle Duck (Tamara Pearson)
Great Dane
Baby of Breed: Rithpen Hezz shameless (A Parry & P Davis)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mannerking I Did It My Way (Debbie King)
Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schau Swish In Silver (B J Biggs)
Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amorenekid Stark Naked (Deborah Neumann & Toula Cameron)
Baby of Breed: OzXolo Xochime Echtacka (Mrs D Neumann & Mrs E Grewal)