Belconnen All Breeds Kennel Club Inc AM Show (ACT)
Date of Show : 24-Nov-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Guy Spagnolo (NSW)
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Runner Up in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)
Baby in Show: Boston Terrier
Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Dobersmith Pure Blonde at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Rick Berwick (WA)
Aust Ch Dalvreck Moondust (Imp UK) (M Chalmers & L Morris)
Runner Up in Group: Pug
Kabova Dirty Dancer (G & A Verhelle)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Delco wait for the magic (K W & C A Hodge)
Australian Silky Terrier
BOB: Karlyermai Klassy Kandidate (Karlyermai Kennels)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Dalvreck Moondust (Imp UK) (M Chalmers & L Morris)
Junior of Breed: Aust Ch Chevalove Foreign Affaire (K & M Munro)
Havanese
BOB: Aust Ch Cubet Abracadabra (Gail Ransom)
Bitch CC: Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)
Italian Greyhound
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Delco wait for the magic (K W & C A Hodge)
Bitch CC: Aust Ch Galig Sweet Sweet Laelia (G Sporne and M Ashton-Sporne)
Baby of Breed: Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Junior of Breed: Belloiggy Aurelia (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Papillon
Puppy of Breed: Guilcroft Jeans For Levi (P Harding)
Pekingese
Junior of Breed: Aust Ch Chindara Mirror Mirror (L Houghton)
Pug
Puppy of Breed: Hugapug Forever In Blue Jeans (Hugapug Kennels and R Prideaux)
Yorkshire Terrier
BOB: Aust Ch Imayorkie Ace of Hearts (Mrs Marvin Byrnes)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Richard Baker (SA)
NZ & Aust Ch Laurelton Touch of Destiny (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Runner Up in Group: Australian Terrier
NZ Ch Tasdale Sam I Am (Imp NZ) (D Riley / M Withers / D Freshwater)
American Staffordshire Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Newbelle Nitika (Anderson/Sloane)
Australian Terrier
BOB: NZ Ch Tasdale Sam I Am (Imp NZ) (D Riley / M Withers / D Freshwater)
Border Terrier
BOB: Aust Sup Ch Chanpema Roll the Dice (Chanpema Kennels)
Dog CC & Minor of Breed: Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)
Bull Terrier
Puppy of Breed: Kubhaven Bendoc Bones (Kath & Gerry Bush)
Fox Terrier (Smooth)
BOB: NZ & Aust Ch Laurelton Touch of Destiny (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Bitch CC: Aust Ch Selwor Special Delivery (John Rowles)
Jack Russell Terrier
BOB: Aust Ch Toucansto Rascale Cando (L Burt & G Butler)
West Highland White Terrier
BOB: Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)
Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada California County (Moruada Kennels)
Puppy in Group: Gordon Setter
Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)
Brittany
BOB: Aust Ch Uwish Tru Blue Aussie Boy (Andrew & Vanessa Bourne)
Bitch CC: Aust Ch Uwish Tru To You (A & V Bourne)
Cocker Spaniel
BOB: Aust Ch Glenbriar Moulyn Rouge (Keely & McFadden)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Alhambra Victoria Wood (Mr M & Mrs K Keely)
Dog CC: Aust Sup Ch Alhambra Keith Richards (Mr M & Mrs K Keely)
German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Sup Ch Moruada Californication (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Moruada California County (Moruada Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
Golden Retriever
BOB: Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Bitch CC: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Gordon Setter
Puppy of Breed: Clanset Stormin Norman (Ms M MacCormick)
Labrador Retriever
BOB & Puppy of Breed: Riftintime Special Maple (Mr T & Mrs M Ament)
Junior of Breed: Banderra Regal Anna (Elizabeth Thomas)
Weimaraner
BOB & Puppy of Breed: Waldewieze Ditto to That at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)
Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Ch Greywei Back Home Again (Greywei Kennels)
Bitch CC: Carnmellis Brooklyn at Greywei (Imp NZ) (Greywei Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Richard Baker (SA)
Aust Sup Ch Bhealaich Gotta Luv Me (Melanie Buckley)
Runner Up in Group & Junior in Group: Harrier
Fellhunters Love Her Madly (John / Celeste & Brigette Bryson)
Basset Fauve de Bretagne
BOB & Puppy of Breed: Xkaliba Toulouse Lautrec (Neil Weeks)
Beagle
BOB: Abercarn All Fired Up (Mrs C Thompson)
Bitch CC & Junior of Breed: Bayhound Amber Ale (Paul Orman)
Minor of Breed: Bayhound Captain Jack Sparrow (Paul Orman)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)
Baby of Breed: Zyzeal Wrathofhades (McMaster/Moore)
Puppy of Breed: Zyzeal Cream Shortcake (A I & P M McMaster/ C & L Moore)
Junior of Breed: Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)
Harrier
BOB & Junior of Breed: Fellhunters Love Her Madly (John / Celeste & Brigette Bryson)
Rhodesian Ridgeback
Dog CC: Aust Ch Kysaridge Cevarda Jupiter RN ET (Helen Mosslar)
Saluki
BOB: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Whippet
Junior of Breed: Daneson Darcez Artful Dodger (J Stephenson and W Downing)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Guy Spagnolo (NSW)
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Cathkin Seriously Sexy (Gaye Jones & Sharon Power)
Baby in Group: Australian Shepherd
Dykinta Royal Blue Dolton (Wendy Atkins)
Minor in Group: Bearded Collie
Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)
Puppy in Group: Puli
Rastaz Social Butterfly (M Fisher-Hoad & J Gatford)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Korella Casta Shadow (Kellie Stanfield)
Australian Cattle Dog
BOB & Junior of Breed: Avonpark Topgun (K Fisher)
Australian Kelpie
BOB & Junior of Breed: Tinaru Paikea (T Dixon)
Baby of Breed: Tinaru Penny Arcade (T Dixon)
Minor of Breed: Tinaru Aussie Battler (T Dixon)
Australian Shepherd
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Night Music (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Royal Blue Dolton (Wendy Atkins)
Bearded Collie
BOB: Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Cooper)
Baby of Breed: Edinglen All You Need Is Love (Michele Cooper)
Minor of Breed: Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Dog CC: Aust Gr Ch Dionarah du Pre du Vieux Pont (Imp BEL) (C & J Fynmore)
Puppy of Breed: Beljekali Groove Like Jaxson (J / C & J Fynmore)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)
Border Collie
BOB: Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Border Collies)
Bitch CC: Tehya Destiny Calls (Tehya Border Collies)
Junior of Breed: Aust Ch Korella Casta Shadow (Kellie Stanfield)
Collie (Rough)
BOB: Aust Sup Ch Cathkin Seriously Sexy (Gaye Jones & Sharon Power)
Dog CC: Aust Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)
Minor of Breed: Cathkin Fabian Cancillara (Gaye Jones)
Puppy of Breed: Cathkin Katusha (Gaye Jones)
Finnish Lapphund
Baby of Breed: Pakkanen Av Vintervidda (Imp NOR) (Caleebra Kennels)
German Shepherd Dog
BOB: Freevale Chaos In Pink (M & C Morris / Ms D Martin)
Junior of Breed: Freevale Oohlala La Pink (M & C Morris)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB: Freevale Double The love (Debbie Martin)
Minor of Breed: Freevale Double The love (Debbie Martin)
Old English Sheepdog
BOB: Perfu Rythm of the Knight (Janette McKenzie & Sue Moore)
Minor of Breed: Perfu Rythm of the Knight (Janette McKenzie & Sue Moore)
Puli
BOB & Puppy of Breed: Rastaz Social Butterfly (M Fisher-Hoad & J Gatford)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Ch Merthyr Wanda Be Aiming High (Imp NZ) (M D P Dawes)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Wendy Baker (SA)
Aust Ch Dobersmith Pure Blonde at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Runner Up in Group: Akita
Aust Sup Ch Darqhorse Velvet Underground (Darqhorse Akitas)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Dark Angel (M & B Eslick)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Akita
BOB: Aust Sup Ch Darqhorse Velvet Underground (Darqhorse Akitas)
Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Skartik Sisi Ice Hazard (PG & KB Sadler)
Bitch CC: Kortmar Which Witch is Which (Lyne & Georgia Browning)
Bernese Mountain Dog
BOB: Aust Gr Ch Branbern Dark Windsor (Brand / Fisher / Hodgson)
Bitch CC & Minor of Breed: Azzabern Conspiracy Theory (AI) (Mr M & Mrs B Eslick)
Baby of Breed: Azzabern Dark Angel (M & B Eslick)
Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Dog CC: Aust Ch Bullsrkool De Ja Vu (AI) (Mrs A Pratt)
Puppy of Breed: Bullsrkool Southern Son (AI) (A Pratt)
Dobermann
Junior of Breed: Aust Ch Dobersmith Pure Blonde at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Dogue de Bordeaux
BOB & Junior of Breed: Amoureux Jagger (Mrs G Vollemaere)
German Pinscher
BOB: Aust Ch Ravenred Wakin Upin Vegas (AI) (Ravenred Kennels)
Dog CC: Am Ch Nevars Man On A Mission (Imp USA) (N Sheeran & D Etchells)
Portuguese Water Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Gem (Craig & Robyn Foster)
Samoyed
Puppy of Breed: Lunasea My Game My Show (AI) (Helen Chen)
Schnauzer (Miniature)
BOB & Puppy of Breed: Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Bitch CC & Minor of Breed: Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Baby of Breed: Yukan No Ichiko Go Ryu (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Siberian Husky
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
St Bernard
BOB: Aust Ch Tai Yuan Debt O'Honour To Methusela (Imp NZ) (Mrs Lianne Rowles)
Puppy of Breed: Jaygaard Moody Blues (C Innes & T Kelly)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Wendy Baker (SA)
Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Baby in Group: Boston Terrier
Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)
Minor in Group: Keeshond
Hunkeedori Kan U Katch Me (K L Santas)
Boston Terrier
Baby of Breed: Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)
British Bulldog
BOB: Aust Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
Bitch CC: Aust Ch Eddybul Holy Grail (Laurie Edwards)
Dalmatian
Dog CC: Aust Sup Ch Paceaway Kold Kash (Mrs P & Miss L Dyer)
Baby of Breed: Paceaway XFactored (Mrs F E L Matthews)
French Bulldog
BOB: Daccord Laurent Perrier (Gail Moxey)
Great Dane
BOB & Puppy of Breed: Barghest Bram (Mr G Donnelly)
Japanese Spitz
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Dog CC: Aust Gr Ch Daesdaemar New Moon (Amanda Huggins)
Baby of Breed: Mannerking Read All About It (Debbie King)
Minor of Breed: Mannerking Started Witha Wispa (Debbie King)
Keeshond
BOB: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori Kan U Katch Me (K L Santas)
Lhasa Apso
BOB: Eng & Aust Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)
Poodle (Miniature)
BOB: Aust Gr Ch Westpriors Black Dondino (K J & P Hopkins / J & C Missen)
Bitch CC & Junior of Breed: Myflair Catch If You Can (Mr B G & P M Barton)
Minor of Breed: Myflair Limited Edition (Mr B G & Mrs P M Barton)
Shar Pei
Bitch CC & Junior of Breed: Ayzsa Greatest Love Atrynkls (Darcy Stratford and Di Gooding)