Proserpine Whitsunday Obedience & Kennel Club (QLD)
Date of Show : 5-Jun-2016 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Kenneth Iggleden (QLD) (Total Entry : 207)
Aust Ch Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Runner Up in Show & Open in Show: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Baby in Show: Labrador Retriever
Wynstream First Impression (AI) (Maurie & Sue Fisher)
Minor in Show: Whippet
Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Puppy in Show: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest American Eclipse (Mrs S Anderson)
Intermediate in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
State Bred in Show: Lowchen
Aust Gr Ch Paceaway Bobbi Dazzler (B & W Graham)
Open Neuter in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Bhuachaille Hi Flyin Tully (Jacki Darnell)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Norma Zimmerle (QLD) (Group Entry : 35)
Aust Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs R Cook / Mr J & Mrs S Cook)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Baby in Group: Pomeranian
Aust Ch Arderne Envied By All (Karyn Dodds)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Chevalove Nobel by Design (K & M Munro / D Angel)
State Bred in Group: Lowchen
Aust Gr Ch Paceaway Bobbi Dazzler (B & W Graham)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Kethran Todd (Ms S James)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel by Design (K & M Munro / D Angel)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pepelopaz Zayna (Ms S James)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kethran Todd (Ms S James)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs R Cook / Mr J & Mrs S Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Karakush Hairlelujah (J & S Cook / L & H Gibson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ertae Aint No Rudie Nudie (M Sterrett/H Harrell/L Kersevani)
Baby of Breed: Fayrelyn Dragonns Ablaze (John Paterson)
Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Hashki Dangerous Liaisons (David Smith)
Lowchen
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Bobbi Dazzler (B & W Graham)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Parkavon Master Of Fashion (Imp NZ) (A J & F Paterson)
Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Pomquest Whenever Wherever (Mrs M Norton)
Baby of Breed: Aust Ch Arderne Envied By All (Karyn Dodds)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyju Domino (Larry Tyrer)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tyju Eva Ready (Mr L Tyrer)
Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willjon Right Said Fred (S & D Cleaver)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Georgina Byrne (WA) (Group Entry : 35)
Aust Gr Ch Classicyds Haters Gonna Hate (A Maynard / J/ N & M Atrridge)
Puppy in Group: Scottish Terrier
Reefscott Hayman Kenna (Pauline Redpath)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Gr Ch Classicyds Haters Gonna Hate (A Maynard / J/ N & M Atrridge)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Baylock Hearts Of Fire (Ms K Azzopardi)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Fan the Fire (K & T Ninnes/ H Winter / B Lougheed)
Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Reefscott Hayman Kenna (Pauline Redpath)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Norma Zimmerle (QLD) (Group Entry : 38)
Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sunford Ginger Meggs (R & J Nicholson)
Baby in Group: Labrador Retriever
Wynstream First Impression (AI) (Maurie & Sue Fisher)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Sunford Diva's Gold (Ms R & Mrs J Nicholson)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Asuare Always N Forever (Heath Thomson)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Kaparla Committed No Crime (AI) (Mrs Heather Morrison)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Macdolly G L A M O R O U S (Denise Burke)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macdolly Secret Liaison (AI) (Denise Burke)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Asuare Always Dockit (Heath Thomson)
Puppy of Breed: Asuare Always N Forever (Heath Thomson)
English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sunford Ginger Meggs (R & J Nicholson)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sunford Millioniars Gold (Ms R &Mrs J Nicholson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sunford Diva's Gold (Ms R & Mrs J Nicholson)
Baby of Breed: Sunford Allure Of Gold (T Hill / B Lougheed / H Winter / R & J Nicholson)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Knowing Me Knowing You (C Aldridge / J Toohey / J Norman)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kaparla Committed No Crime (AI) (Mrs Heather Morrison)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kaparla Formula One (AI) (Denise Burke & Heather Morrison)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mikelli Jett Starr (Maurie & Sue Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Mikelli Otterly Devoted to U (Maurie & Sue Fisher)
Baby of Breed: Wynstream First Impression (AI) (Maurie & Sue Fisher)
Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Panoply Alive and Kicking (Sue Barrs)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mycroft Machynlleth (Kathy & Brenton Andrew)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ricochez Gerwyn Terrwyn (AI) (Kathy & Brenton Andrew)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Georgina Byrne (WA) (Group Entry : 19)
Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
Runner Up in Group & Minor in Group: Whippet
Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Junior in Group: Basenji
Lomar Dressed To Thrill (L Marsden)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Dachimmil Indiana Rose (Mrs Sue Caldwell)
Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lomar Dressed To Thrill (L Marsden)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lomar Hot Pants (Louise Marsden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delamaine Grande Henri (Sue Caldwell)
Baby of Breed: Sonree Sheza Sweet Desert Rose (Sue Caldwell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Dachimmil Indiana Rose (Mrs Sue Caldwell)
Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aslan She Knows How To Use Em (Lana McCrindle)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Aslan No Undies Sundees (Lana McCrindle)
Dog CC: Aslan Swede Child O Mine (AI) (Lana McCrindle)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Kenneth Iggleden (QLD) (Group Entry : 34)
Aust Ch Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Jayzstyrke Laced in Gold (Cheryle A Walker)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Morview Outback Mala (J Connolly)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Rimini Nevada (Kathy Blair)
Intermediate in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
State Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Bhuachaille Hi Flyin Tully (Jacki Darnell)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morview Aussie Opal (J Connolly)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Morview Outback Mala (J Connolly)
Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Chamshep Billie B Brown (Kerry McNamara)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln & Julie Lyons)
Border Collie
Res Dog CC: Aust Ch Woofame Wild Card (Wendy Lucht)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Woofame Poker Face (Wendy Lucht)
German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Andacht Law and Order (Mrs Heidi Crane)
Bitch CC & Minor of Breed: Wolfonyx Xavierra (Richard Clarke)
Baby of Breed: Jayzstyrke Laced in Gold (Cheryle A Walker)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bhuachaille Hi Flyin Tully (Jacki Darnell)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Korbrae Summer Sunrise (Kathy Blair)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunland Star Attraction (Merryll Bradshaw)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rimini Nevada (Kathy Blair)
Res Dog CC: Shelshaw Millon Dollar Man (Merryll Bradshaw)
State Bred of Breed: Aust Ch Shatrin Some R Angels (Merryll Bradshaw)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Kenneth Iggleden (QLD) (Group Entry : 24)
Ilsonyo Whats New Pussycat (V L Goulevitch)
Minor in Group: Shiba Inu
Kortmar My Melody (Valda Goulevitch & Megan Shuttlewood)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Nightquest American Eclipse (Mrs S Anderson)
Open in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Gr Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Kemulvak Laissez Faire (AI) (L Boulton)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Iglignaq Dark Knight (L Boulton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Myatuc Lovin Looney Luna (L Boulton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kemulvak Laissez Faire (AI) (L Boulton)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Nightquest American Eclipse (Mrs S Anderson)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Angelsun Celestial Galaxy (Angelsun Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Angelsun Celestial (Liisa Kersevani)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wulfgar Zakhar (S Gendle)
Shiba Inu
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kortmar My Melody (Valda Goulevitch & Megan Shuttlewood)
Baby of Breed: Ilsonyo Whats New Pussycat (V L Goulevitch)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shantisoul Yogi Bear (L Kelly / K Hay)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Kenneth Iggleden (QLD) (Group Entry : 22)
Aust Ch Mediaevalage Spread The Word (Kieran Katon)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Mediaevalage Shinelika Diamond (Summer Aprile Field)
Puppy in Group: German Spitz (Mittel)
Mediaevalage Rare Black Pearl (Jason & Melissa Field)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Hawkesmill Artistic Vision (John Jones)
State Bred in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Byanda Black Diamond (Shiralee Coombes)
Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust & Neut Ch Fyreburst Quite the Lady (John Jones)
French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Wildbunch Hunny Bunny (Lee & Kelly Ballard)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mediaevalage Spread The Word (Kieran Katon)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mediaevalage Lil Black Spitz (Jason & Melissa Field)
Minor of Breed: Mediaevalage Shinelika Diamond (Summer Aprile Field)
Puppy of Breed: Mediaevalage Rare Black Pearl (Jason & Melissa Field)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fyreburst Quite the Lady (John Jones)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Artistic Vision (John Jones)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Myflair White Moonshine Lady (Mrs S Coombes)
R/UP BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Byanda Black Diamond (Shiralee Coombes)
Schipperke
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ophnbark Fat Bottomed Girl (Ophnbark Kennels)