Gundagai Pastrol & Agricultural Society (NSW)
Date of Show : 18-Feb-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Marilyn Hoy (NSW) (Total Entry : 261)
Aust Ch Chowpride Heart to Heart (Paul Tosic & Angela King-Tosic)
Runner Up in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Baby in Show: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)
Minor in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Puppy in Show: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)
Junior in Show: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Intermediate in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Runner Up Neuter in Show: Pomeranian
Aust Neut Gr Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Pamela Harding (NSW) (Group Entry : 49)
Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (Carmel Bauerle)
Runner Up in Group: Maltese
Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Kimissa Itza Anna Lusion (R & M Clancy)
Junior in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Uwish Paddington Bear (A & V Bourne)
Intermediate in Group: Pekingese
Aust Ch Miyoko Tiger Rosemary (Carmel Bauerle)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust Neut Gr Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chartruese Royal Legacy (Margaret Chalmers)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Coloora Midnight Merlot (Lyndy Morris)
Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kimissa Itza Anna Lusion (R & M Clancy)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kimissa Hot Sox (R & M Clancy)
Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
Baby of Breed: Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Giocattolo Moschettiere (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Showbiz Itza Cheek-ee Kiwi (Imp NZ) (R & M Clancy)
Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Sweet Chilli (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Just Magic (Cristina Goodman)
Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waaini Gifta Gold (Carmel Bauerle)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miyoko Tiger Rosemary (Carmel Bauerle)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Jordysong Sweet Dreams (Vicky Spiteri)
Baby of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Jadanz Topolino (Lennette Lyons)
Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sebandee Cilla Black (Colin Seymour)
Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Telavier Memories (Andrew & Vanessa Bourne)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Uwish Paddington Bear (A & V Bourne)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Pamela Harding (NSW) (Group Entry : 46)
Aust Ch Tawnyoak Devil Plays In Georgia (Pam Gerrey)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Whitebriar Just a Surprise (Imp NZ) (G Donoso & T Gardiner)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Brenwick Reign of Power (Robyn Taylor)
Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Regenstauf Fantasy Island (K & T Ninnes / B & H Clarke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cairn Terrier
Aust Neut Ch Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)
Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)
R/UP BOB & Bitch CC: Clydebrook New Tricks (Robert Brooks)
American Staffordshire Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dinamyte Havn A Blast (G Howley & J McKay)
Cairn Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Craigend Royal Rogue (Lauren Ross)
Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Against All Odds (Pam Gerrey)
Baby of Breed: Aust Ch Tawnyoak Devil Plays In Georgia (Pam Gerrey)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Brenwick Reign of Power (Robyn Taylor)
Bitch CC: Brenwick Wings of Courage (Robyn Taylor)
Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Regenstauf Fantasy Island (K & T Ninnes / B & H Clarke)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jack Black ET AD JDX RA TD (D Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)
Baby of Breed: Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seighford Out Of Africa (AI) (Seighford Staffords)
Baby of Breed: Seighford The Wizzard (Dr D & Mrs F Lowe)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Whitebriar Just a Surprise (Imp NZ) (G Donoso & T Gardiner)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Lesley Childs (NSW) (Group Entry : 40)
Aust Ch Silvagun Dayana (Silvagun Pointers)
Baby in Group: Labrador Retriever
Blackboy Chocolate Ripple (Mrs D Blaney & Blackboy Kennels)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Moruada Gold Edition (Mrs S H Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Moruada Gold Edition (Mrs S H Wright)
Junior of Breed: Aust Ch Moruada Gold Dust (Mrs S H Wright)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney)
Baby of Breed: Blackboy Chocolate Ripple (Mrs D Blaney & Blackboy Kennels)
Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Incavale Lynetta (Mrs N Davison)
Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silvagun Dayana (Silvagun Pointers)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Greywei Its Only Money (Greywei Kennels)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Greywei Kiwi in a Stetson (Greywei Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Lesley Childs (NSW) (Group Entry : 40)
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Zyzemup Mocha Dlite (Kerry M Beckhaus)
Puppy in Group: Azawakh
Aust Ch Jumadabey Peldri (Debra Huon)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust & Neut Ch Brantarby Winter Warrior ET (Anne Pirie)
Runner Up Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)
Azawakh
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jumadabey Peldri (Debra Huon)
Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ariahgrove Oops Im in Trouble (Rhonda Dearnaley)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Zyzemup Mocha Dlite (Kerry M Beckhaus)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Zyzemup Royal Hope (Kerry m Beckhaus)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aashudna Mr Kool Kat (Kerry M Beckhaus)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Zyzemup Kitty Forman (Kerry M Beckhaus)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Uglee Eros (L Foldi)
Grand Basset Griffon Vendeen
Res Bitch CC & Open of Breed: Laserre BellePrincesse (K M Tranby)
Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brantarby Wicked Witch (Anne Pirie)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brantarby Winter Warrior ET (Anne Pirie)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)
Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Taejaan Blue My Mind (AI) (Downing/Rule-Steele)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW) (Group Entry : 53)
Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Allendell Quiet Achiever (D Elliot & R Ralphs)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust & Neut Ch Hideherder Strike A Light CDX ADX JDX GD RAE TDX RM ET (Dianne Costello)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seaberwyn Time After Time (Imp NZ) (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Clearkreek Logan's Mark (AI) (Hessenberger /Oakey)
Baby of Breed: Ferona Aussie Outlaw (Y Rolfe)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Maisilva Rising Empire (Melanie Kirk & Donna Puttock)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lanbart Black On Ice (AI) (Hessenberger /Oakey)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lanbart Frozen Ice (AI) (Hessenberger / Oakey)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hideherder Strike A Light CDX ADX JDX GD RAE TDX RM ET (Dianne Costello)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
German Shepherd Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Allendell Once Upon A Dream (L & Y Hornsey)
Baby of Breed: Allendell Quiet Achiever (D Elliot & R Ralphs)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Hartly Touch Of Paradise (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly Sudden Impact (Nicole Pearson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Sharndah Butterfly Kisses (T Walters)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llandwyn Moon Glow (AI) (Mrs D Hartcher/Mrs G Grant)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aziah No Time For Tea AtDawco (Mr David P Dawes)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW) (Group Entry : 14)
Aust Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
Runner Up in Group & Open in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
Baby in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Story Teller (Catherine Loft)
Minor in Group: Shiba Inu
Yukan Nara No Ko (Anna-Lee)
Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
Aust Bred in Group: Mastiff
Aust Gr Ch Mastdoch Unlucky For Some (Mrs A Docherty & Mr P Docherty)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shiba Inu
Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koolrunnings Dark N Stormy (AI) (Catherine Loft)
Baby of Breed: Aust Ch Koolrunnings Story Teller (Catherine Loft)
Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Boxberry Surfing Superstar (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Baby of Breed: Copperdobe Grand Marnier (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall & J Hovell)
Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mastdoch Unlucky For Some (Mrs A Docherty & Mr P Docherty)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mastdoch Forever Autumn (Peter Docherty)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Blakesims Fire Down Under (A R Barter & L T Fletcher)
Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Yukan Nara No Ko (Anna-Lee)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Yukan Tukushima Go Fuyu (Vernita Collins)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW) (Group Entry : 19)
Aust Ch Chowpride Heart to Heart (Paul Tosic & Angela King-Tosic)
Minor in Group: German Spitz (Mittel)
Sabarka Hell Yeah I'm Special (Leanne Knox)
Puppy in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)
Junior in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Sabarka Goody Two Shoes (Leanne Knox)
Intermediate in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wingz O Fyre (AI) (Mrs P & Ms L Dyer)
Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chowpride Heart to Heart (Paul Tosic & Angela King-Tosic)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Paceaway Wingz O Fyre (AI) (Mrs P & Ms L Dyer)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
German Spitz (Klein)
Baby of Breed: Aust Ch Nueboree Mozart (Y Rolfe / R & L Mc Cahon)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sabarka Goody Two Shoes (Leanne Knox)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Sabarka Hot Damn Here I Am (Leanne Knox)
Bitch CC & Minor of Breed: Sabarka Hell Yeah I'm Special (Leanne Knox)
Shar Pei
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rynkls Peinted By Tezuka (Mr S Kosse & Ms K Dack)