Lithgow District Kennel Club Inc (NSW)
Date of Show : 12-Mar-2017 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Robert Lucas (NSW)
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Runner Up in Show & Open in Show: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Baby in Show: Scottish Terrier
Aust Ch Bescotted Mythology (S Campbell)
Minor in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Puppy in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)
Junior in Show: Pointer
Aust Ch Hipoint Machiavellian (Mr J & Mrs Mirto / Mrs C McDonall)
Intermediate in Show: Beagle
Aust Ch Ulradi's Worldwide Traveller (Imp) (Sanne Palmbak DeAngelis)
Baby SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Saluki
Skyzar Kill Em With Kindness (Miss N A Snerling)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan Kopalookatthis (P M Ellis)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Mark Johnston (NSW)
Cavalierlove Red Hot Rebel (Mrs S Boyce)
Baby in Group: Pug
Wuhana Game Set N Smash (Amanda Stapleton)
Minor in Group: Pomeranian
Posmo sizzling hot parti (Sonia wilkinson)
Puppy in Group: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Black With Two (Kerry McKinnon)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Notron Beau Geste (Norman Porter & Tony Tau)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Kfinch Johnny Rebel (Peter & Anna Schultze)
Open in Group: Pug
Aust Ch Wuhana Final Destination (Amanda Stapleton)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Swayd Black With Two (Kerry McKinnon)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cavalierlove Red Hot Rebel (Mrs S Boyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Konavan Proud N Sassy (Sue Donahue)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cavalierlove Cockney Chaos (Sue Donahue)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Jezzamont Proud Mary (Mrs L Oliver)
Baby of Breed: Elvenhome Tender Kisses OfCavalierlove (Sue Donahue)
Minor of Breed: Alexabelle Ouzes Royal Romance (S Boyce)
Puppy of Breed: Cavalierlove Proud N Fancy (Sue Donahue)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kfinch Johnny Rebel (Peter & Anna Schultze)
Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marblanc Dare The Dream (E A White)
Papillon
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kutas Wingsof Bluevelvet (R Hitchcock)
Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Notron Beau Geste (Norman Porter & Tony Tau)
Bitch CC & Open of Breed: Notron Sunshine (Norman Porter & Tony Tau)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Notron Suzy Wong (Norman Porter & Tony Tau)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Zeigen Pure Essence of Gold (M Passmore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Posmo sizzling hot parti (Sonia wilkinson)
Baby of Breed: Zeigen Testament To Success (K Haddon)
Baby (Dog) of Breed: Pomquest wonderful world (Mrs S Wilkinson / Mr B & Mrs S Abraham)
Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wuhana Final Destination (Amanda Stapleton)
Baby of Breed: Wuhana Game Set N Smash (Amanda Stapleton)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Mark Johnston (NSW)
Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
Baby in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Bescotted Mythology (S Campbell)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Riverlands Pin Up Girl (Kelly Hooper)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Intermediate in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Macprain Marmalade (S Campbell)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Riverlands Pin Up Girl (Kelly Hooper)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Bitch CC & Minor of Breed: Bekmar Edith Piaf (Sheryn & Wayne Muir)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sassikins Coco Chanel (Mrs A Dunlop)
R/UP BOB and Dog CC: Sassikins Just Cruzin (Mrs A Dunlop)
Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Macprain Marmalade (S Campbell)
Baby of Breed: Aust Ch Bescotted Mythology (S Campbell)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Nudimah Empire Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Sunfire Dare To Dream (Helen Roberts/Pauline Grutzner)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Sunfire Who Wat Where Y (H Roberts / P Grutzner / M Adkins)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch Hipoint Machiavellian (Mr J & Mrs Mirto / Mrs C McDonall)
Intermediate in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Gr Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Occuli Heart O Mine (D J & D C Mahoney)
Puppy of Breed: Aus Ch Occuli Brockit Lad (D J & D C Mahoney)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sunfire Dare To Dream (Helen Roberts/Pauline Grutzner)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sunfire Who Wat Where Y (H Roberts / P Grutzner / M Adkins)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sunfire Heaven Has A Dark Side (H Robert / P Grutzner / M Adkins)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Silvaspring Ms Tilley Devine (E / M & A Borg)
Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch DeCarissa Narnia Delight (J W & l Aarts)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Alubyc Ladysmith Black Mambazo (Kirstin Henderson)
German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Demorz Royal Dynasty (AI) (Mrs D E A Moran & Ms M Osbourne)
German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Ice Ice Baby (Fiona Dempster/Rae Bank)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Once You Go Black (AI) (Ms Rae Bank)
Golden Retriever
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Grand Divinity (D Casey)
Junior of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Intermediate of Breed: Goldshoe Peppa (D Casey)
Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hipoint Machiavellian (Mr J & Mrs Mirto / Mrs C McDonall)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Afonderi Armed N Red E (Imp NZ) (S Brackman/J McBurney/N Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Mycroft Marlowe (Sylvia Brackman)
Minor (Bitch) of Breed: Mycroft Margarita (Sylvia Brackman)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW)
Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Ulradi's Worldwide Traveller (Imp) (Sanne Palmbak DeAngelis)
Baby in Group: Saluki
Skyzar Kill Em With Kindness (Miss N A Snerling)
Puppy in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)
Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Sup Ch Zandeena Getn My Game On (Jodie Delacourt & Millissa Fox)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Zandeena Getn Jiggy With It (Ms M Fox & Ms M Deangelis)
Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ulradi's Worldwide Traveller (Imp) (Sanne Palmbak DeAngelis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Meydak Dance With the Tsars (Mrs B Taylor)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tarrangower Tibberoo (Rev Gillian Tompkins)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rickaby From Me To U (Debbie Tidey)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rickaby French Lace (Debbie Tidey)
Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels & Claire Needham)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ornumflow Xakery (Sylvia Munro & Rona Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn Autumn Rain (Rona Moss)
Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Feralas Good Morning Vietnam (Mr C Tidey & Miss T Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Graabine Goddess Of Love (Mr C Tidey & Miss T Hall)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Creme De La Cocoa (C & N Lawton)
Baby of Breed: Skyzar Kill Em With Kindness (Miss N A Snerling)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW)
Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Minor in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Ellenbanks Poster Girl (S & A Curran)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Azrar Red Foxi Lady (Scott & Amy Curran)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ellenbanks Poster Girl (S & A Curran)
Baby of Breed: Welbeblue Piece Of My Heart (S Nicholas)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jedabun The Entourage (Miss T Simpson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BarkingPines Garden Of Eden (M Moore)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Jedabun The Snow Queen (Tracey Simpson)
Intermediate of Breed: Jedabun Night And Day (Miss M Moore & Miss T Simpson)
Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bonibraes Mr Magic (Mrs A Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Famewynn Kiss and Make Up (Mrs A Smith)
Border Collie
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Mahteek Summer Lovin (Brooke Taylor)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Strathaven Southern Belle (Ms S Ryan)
Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tibetoes Dressed For Success (P M Ellis)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW)
Aust Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
Runner Up in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf O God Of Hosts (S Presland)
Minor in Group: Bullmastiff
Brinkybull One Way Or Another (S Brinkworth)
Puppy in Group: Bullmastiff
Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Fireandmist Shooting Star (Ms S Lowe)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf O God Of Hosts (S Presland)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullgladiata Dionysus (AI) (Miss K Munro / Miss R Crilly / Mr K Wernicke)
Minor of Breed: Brinkybull One Way Or Another (S Brinkworth)
Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Maggiormente Silvana Mangano (Mr K & N Keck)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Maggiormente Tarantella (Mr K & Mrs N Keck)
Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Duchess (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Emerey Captain America (D Borg & M Krueger)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Schonhardt Cats Out Of The Bag (AI) (M McLeod-Wodhouse/ A McIllrath/ J Morris)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Schonhardt Macho All the Time (Arg IID) (M MacLeod-Woodhouse/A McIllrath/J Morris)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Schonhardt It's A Cat Thing (Mac Leod Woodhouse/A McIllrath/J Morris)
Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Mark Johnston (NSW)
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Kiangsi Jett Stream (J Casey / D Sealy & A Cadd)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Sesukan Kopalookatthis (P M Ellis)
Open in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Ice Breaka AtLeifhond (Miss L Wyhoon/Miss T Parker)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zareba Struts Like A Showgirl (Deby Norquay & Amy Corbett)
Baby of Breed: Zareba Champagnedreams (Norquay & Corbett)
Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cross B's American Playboy (AI) (Imp USA) (David & Susie Simpson)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Baby of Breed: Darlinghill Hashtag Dot Com (R & D Harbin)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daccord Enchantresse (M A Rosser & E L Davidson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Kiangsi Jett Stream (J Casey / D Sealy & A Cadd)
Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stordansk Supernatural (Julie Hyde)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saphiredanes Issis Arora (AI) (Nuria Armengou Aparicio)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Ice Breaka AtLeifhond (Miss L Wyhoon/Miss T Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Twice As Nice (T Parker)
Baby of Breed: Rymiska American Shoes (AI) (Tracey Parker)
Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Highwaytoa Black Panda (Helen Rixon)
Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sesukan Kopalookatthis (P M Ellis)
Baby of Breed: Tibetoes Careless Whisper (P M Ellis)