Woodlands & Childrens Charity Homes (NSW)
Date of Show : 23-Sep-2017 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Helen Furber (NSW) (Total Entry : 435)
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show: Afghan Hound
Aust Ch Taejon All About Eve (P & L Britza / J Laws)
Minor in Show: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)
Puppy in Show: British Bulldog
Unforgetabul Sargent Pepper's (G & M Hartman)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema/John Sheppard)
Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Bull Terrier
Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW) (Group Entry : 91)
Aust Ch Piccino Vicar of Dibley (S L & M Reeve)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)
Aust Bred in Group: Pug
Walthorn Cant Deny It (P M & A Walters)
Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Brereton's Rise and Shine (Imp USA) (Mrs T L Baker)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Rosezett Hi Ransom (A Mudd)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Neverland Wings Of An Angel (A Mudd & R Douglass)
Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki RiskyBusiness (P Williams)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Piccino Vicar of Dibley (S L & M Reeve)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Gr Chj Maplewood's Be Dazzled (Imp USA) (S L & M Reeve / J Hardwicke)
King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wilsight The Next Move (C Rodrigues)
Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)
Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross & Phillip Cross)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Minelphi Forever Yours (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Papillon
Open of Breed: Aust Ch Menines Zorro (Imp SWD) (Sheridan Hicks/Sandrinas)
Pekingese
Baby of Breed: Waaini Fancy Knickers (Mrs J Jones)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Soltaysha Shadow Walker (Mrs J Jones)
Res Dog CC: Soltaysha Lbt Ducky (Mrs J Jones)
Baby of Breed: Soltaysha Sunnydale Angelus (Mrs J Jones)
Junior of Breed: Solinca Tequilla Sunset (Mrs J Jones)
Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Walthorn Deny Me Not (Alaina Walters)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Walthorn Cant Deny Me (Alaina Walters)
Puppy of Breed: Nulkaba Kaf Pow Sweetheart (Sue Chapman)
Aust Bred of Breed: Walthorn Cant Deny It (P M & A Walters)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Jules Mayne (NSW) (Group Entry : 62)
Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Minor in Group: Cairn Terrier
Joymont Living the Dream (C L Scotton)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)
Junior in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pradakka Elegant Storm (AI) (T Talbot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Pradakka Dark Elegance (AI) (T Talbot & J Kostava)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pradakka Pure Elegance (AI) (T Talbot)
Minor of Breed: HotAsHell Boom Boom Bang (Luke & Melanie)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Bull Terrier
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)
Puppy of Breed: Aust Ch Kjong Storm Chaser (Rob Aquilina)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Bullacktiv Dreamwalker (ROM) (P Zullo)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bullacktiv Firerain (P Zullo)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aus Ch Bullytiger Little Zeus (Natalie Southam)
Cairn Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Joymont Living the Dream (C L Scotton)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Autst Ch Riverlands Ramblin Rose (S McMahon)
Baby of Breed: Riverlands Repetition (Sandra McMahon)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Indus Skys (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)
Manchester Terrier
Baby of Breed: Windypark Smooth Operata (Mrs A Dunlop)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Russell Ogden (QLD) (Group Entry : 62)
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Baby in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Puppy in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Moloscyg Dario (Moloscyg Kennels)
Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Watersmeet Dancing At Dusk (Ms H J Yeates)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Braycharm Supernatural (Ms Amanda Bray)
Minor of Breed: Braycharm Pandora (Ms Amanda Bray)
English Setter
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sappersett Strike Swiftly (Lesley Shirley)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azudance On The Edge Of Glory (Miss M Lauder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Barecho Viking Princess (Imp SWE) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Junior of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Flat Coated Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hawskdale Positive Whisper (Ms Gillian Holmes)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Hawksdale Classic Blacq (Ms G L Holmes)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Blacqlabel Firstedition (Ms G L Holmes)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta Brandee Alexander (Wendy Atkins)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Incavale Moscato (J Nolan)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Grga Angels of Baranya (Imp CRO) (M Strmecki)
Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch HiPoint The Heretic (J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Knusprig A Little Night Music (AI) (J & R Mirto / A Teasdel)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Helen Furber (NSW) (Group Entry : 50)
Aust Ch Taejon All About Eve (P & L Britza / J Laws)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Deerhound
Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)
Baby in Group: Beagle
Beaglyn Dark Angel (AI) (Miss M L James)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejon All About Eve (P & L Britza / J Laws)
Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Zandeena Getn Jiggy With It (Ms M Fox & Ms M Deangelis)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ulradi's Worldwide Traveller (Imp) (Sanne Palmbak DeAngelis)
Baby of Breed: Beaglyn Dark Angel (AI) (Miss M L James)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Adadach Against All Odds (Laraine Wasson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adadach Luv Lust N Lies (Laraine Wasson)
Dachshund (Smooth Haired)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Nicholyev Russian Revolution (AI) (S Kelly & J Bower)
Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)
Junior of Breed: Nelungaloo Tearlach (Ms J M Kernot)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)
Baby of Breed: Jimab Dream Lover (Mr B & Mrs J Knowles)
Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zurk Franklin (Miss Linda Gibbons)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Res Dog CC: Zurk Edward (L R Kruse)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
Bitch CC: Aust Ch Ballahond White Satin Bay CCD RA ET (Sandra Bell)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Puppy of Breed: Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)
Whippet
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Sally (Steve & Debbie Albert)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill Soul Deep (Steve & Debbie Albert)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Miss Christine Timms (NSW) (Group Entry : 59)
Am Gr & Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash PT (Alison J Cowin)
Puppy in Group: Border Collie
Kerensa Icebreaker (AI) (K Hicks /J Lambourne)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Blueamble The Pied Piper RN (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nuwarra Strike A Light (Sue & Ian Ford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Nuwarra Sydney (Sue & Ian Ford)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dalalyn Outback Romance (Mr D / Mrs L & Miss A Harris-Walker)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blueamble The Pied Piper RN (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
Res Dog CC: Delchoksky My Santana (D Whyburn / C Benge)
Open of Breed: Aust Ch Maisilva Funky Cole Medina (AI) (L Meagher/A Petersen/L Willis)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Delchoksky Littleraven (Delwyn Whyburn)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Teangibelge Cortez CD RAE RM (T Harber)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Bordalace Flash N Dash PT (Alison J Cowin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Waminda Jewel of the Nile (J Lambourne/K Hicks)
Puppy of Breed: Kerensa Icebreaker (AI) (K Hicks /J Lambourne)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armahani Iolite Into (AI) (N Boyd & J Lincoln)
Puli
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rastaz Social Butterfly (M Fisher-Hoad)
Shetland Sheepdog
Minor of Breed: Beauideal Laced In Silver (J L Docksey)
Junior of Breed: Beauideal Tres Chic (J Herd)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Vivienne Zavattaro (NSW) (Group Entry : 55)
Aust Ch Bravadobe Talk Dirty To Me (Bravadobe Dobermanns & Naomi Mills)
Runner Up in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
Minor in Group: Shiba Inu
Aust Ch Darshiva Grand Oracle (M Kearney / R & C Seare)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Sunmist Just So Cool (Mrs S Neil)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bravadobe Talk Dirty To Me (Bravadobe Dobermanns & Naomi Mills)
R/UP BOB & Bitch CC: Walamara Tango Magic (Imp NZ) (Christine Mair)
German Pinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Piratepoint Piilotettu Aarre (S Dunn)
Bitch CC & Minor of Breed: Piratepoint Helmi Aarre IID (Miss C Mainey & Mrs S Dunn)
Newfoundland
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Duchess (C & R Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Ocean Delivery (C & R Foster)
Samoyed
Dog CC & Intermediate of Breed: Apolar Magic Millions (S Neil & J M Wales)
Puppy of Breed: Aust Ch Sunmist Just So Cool (Mrs S Neil)
Schnauzer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Doenitz Storm Trouper (G Knight & S Gani)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
Baby of Breed: Ebshine Fifty Shades Of Grey (V Craig)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darshiva Michi (Michele Kearney, Ros & Col Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Darshiva Grand Oracle (M Kearney / R & C Seare)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Cool Runnin Dude (Craig & Robyn Foster)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Canyonlands Wolfgang (Mr R & Mrs B Lloyd / Mrs N Rule-Steele)
Puppy of Breed: Taejaan Snowstorm Of Articpride (AI) (Mr R & Mrs B Lloyd)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr George Ness (QLD) (Group Entry : 56)
Aust Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema/John Sheppard)
Runner Up in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
Puppy in Group: British Bulldog
Unforgetabul Sargent Pepper's (G & M Hartman)
Junior in Group: German Spitz (Mittel)
Vonleenard Silence is Golden (Mrs Kathleen McGuinness)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Boston Attitude Love On The Rocks (Imp FRA) (Mr H Richard)
British Bulldog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Unforgetabul Sargent Pepper's (G & M Hartman)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Telde Magical Rupert Murdog (Matthew Dunscombe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling / G Vernon / R & D Besoff)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamataki Dream Come True (Imp NZ) (Catherine-Ann Atkinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ghostgum My Wicked Ways (Imp NZ) (C A Atkinson)
German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes The Moves (K McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vonleenard Silence is Golden (Mrs Kathleen McGuinness)
Great Dane
Junior of Breed: Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
Japanese Spitz
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rebel Heart (Amanda Huggins)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neokarma Fonda Boys (P Brown & P King)
Shar Pei
Baby of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beltzu Made To Order (Belinda Heersema/John Sheppard)
Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Feva (J Z Dinis)