Building & Amenities Championship Show (WA)
Date of Show : 17-Jun-2018 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Dr Peter J Tallentire (WA)
Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Runner Up in Show: Weimaraner
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Baby in Show: German Shepherd Dog
Volscaro She Give Me Katchi (T Roberts & L Pearson)
Minor in Show: Shetland Sheepdog
Lurikeen Flippin Fabulous (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Puppy in Show: Border Collie
Noblestarzz Destined for Love (Ambre Smith)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Volscaro Hypnotic Poison (T Roberts & L Pearson)
State Bred in Show: Great Dane
Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Jeni Sach (WA)
Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Minor in Group: Havanese
Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Top Hat N Tails (Mrs N F Walker)
R/UP BOB & Bitch CC: Allannette Storm Dancer (Mrs N F Walker)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Wicked Witch Ofthwest (Jan de Reeper)
Baby of Breed: Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jatakabi's Love To Play (Imp FIN) (S M Shellback)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Japanese Chin
Baby of Breed: Chincasa Started With A Kiss (Nick Skeet)
Maltese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pender Take On Me (Kym Prendergast)
Miniature Pinscher
Baby of Breed: Callme I Select (Steve Rhodes)
Minor of Breed: Callme Take Control (Steve Rhodes)
Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Junior of Breed: Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Sally Baxter (WA)
Aust Ch Honhazsta The Beat Goes On (AI) (S Honnery & N Sharrett)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Wire)
Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Towsytyke Zacklee (Mrs S L Baile)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Farrugstaf Red Temper (F Farrugia)
American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Iroq Chasing Stars (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Honhazsta The Beat Goes On (AI) (S Honnery & N Sharrett)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Towsytyke Zacklee (Mrs S L Baile)
Baby of Breed: Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)
Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beagelee Rogue One (E E Walmsley / C & L Duval)
Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Piobmhor Mairi Orr (Piobmhor Kennels)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Trueblend Tiptoein On RiffRaff (Mr Tyrone L Cannon)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Trueblend Under Surveillance (Trueblend Knls)
Neuter BOB and Neuter Dog CC: Aust Ch Farrugstaf Red Temper (F Farrugia)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Dr Peter J Tallentire (WA)
Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Cocker Spaniel
Baby of Breed: Tarrendayle Hamishn impossible (Karen Crickmore)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Staryanks Heir Apparent (Paul & Debbie Wilkes / Paige Hopkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Staryanks Only Girl In Th World (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Breakon Thru Otha Side (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sevoier Passionate Kisses (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Durers Music Making Angel (Dr G & Mrs s Koutsantonis)
Baby of Breed: Durers Katherina (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Minor of Breed: Durers Elector Of Saxony (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Golden Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Happybear A New Beginning (AI) (Natasha Ryan)
Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Silvagun Leilani (Silvagun Kennels)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ghostwind I Put A Spell On You (AI) (Ghostwind Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ghostwind A Class Above (AI) (Ghostwind Kennels)
Dog CC & Puppy of Breed: Ghostwind Stirling On Silver (Ghostwind Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ghostwind Im On Fire (Ghostwind Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Ghostwind Livin It Up In Vegas (AI) (Jessica Cullen/Ghostwind Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Julia Van Dinter (WA)
Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Whippet
Aust Ch Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Group: Saluki
Crisnick Wizard Of Oz (AI) (C & N Lawton)
Junior in Group: Beagle
Sligrachan Pearls Image (Sligrachan Kennels)
State Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Santasi Great Expectations (S Taylor)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sligrachan Tyberius Kirk (Sligrachan Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Sligrachan Pearls Argyll (Sligrachan Kennels)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sligrachan Pearls Image (Sligrachan Kennels)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Santasi Great Expectations (S Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Res Dog CC & Junior of Breed: Chilolo Is White Lion Ranger (S & P Gleeson / Miss R Green)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Itsozi The Jewel Keeper (S Timson)
Baby of Breed: Crisnick Aurora Raine (C & N Lawton)
Puppy of Breed: Crisnick Wizard Of Oz (AI) (C & N Lawton)
Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harroway Brief Encounter (Pamela Campbell & Steven Warry)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby of Breed: Chakrata Black Velvet Band (Jo Kramer & Mrs A Curran)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Robyn Knuckey (WA)
Aust Ch Volscaro Hypnotic Poison (T Roberts & L Pearson)
Runner Up in Group & State Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Volscaro She Give Me Katchi (T Roberts & L Pearson)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Lurikeen Flippin Fabulous (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Puppy in Group: Border Collie
Noblestarzz Destined for Love (Ambre Smith)
Junior in Group: Australian Shepherd
Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)
Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Gr Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Why Not Me (J Mitchelle & D Leverington)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bursirius Cant Wait To Be King (Jessica Burren)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bursirius Hakuna Matata (Jessica Burren)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Myzchev Evening Storm (Virginia French)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bonquest Langer Astrid (Dr L Brain)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Borderfame Helenas Passion (AI) (Mrs J A Lewis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Noblestarzz Destined for Love (Ambre Smith)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Noblestarzz Symphony Oth Wind (Ambre Smith)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joshwyn It Had to be Blue (Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Joshwyn Good Golly Miss Molly (Sue & Tony Mallia)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Volscaro Hypnotic Poison (T Roberts & L Pearson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Volscaro I Want it All (T Roberts & L Pearson)
Baby of Breed: Volscaro She Give Me Katchi (T Roberts & L Pearson)
Old English Sheepdog
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Bobkins Dream A Little Dream (AI) (Cherie van der Merwe)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shelbrae So Why Not Me (J Mitchelle & D Leverington)
Dog CC & Intermediate of Breed: Lurikeen Game Set Match (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Minor of Breed: Lurikeen Flippin Fabulous (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Junior of Breed: Shelmanna Diamond Princess (Shirley Fox)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Lurikeen Little Miss Norti (Ms J Harris & Ms A Stanton)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Linda Taylor (WA)
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Siberian Husky
Miniatura Ember Rain (Mr R Connelly)
Baby in Group: Rottweiler
Brodmuir Imagine Dragons at Gelderland (Imp NZ) (Mrs Carla van Verseveld)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
State Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Gelderland Fantastique (Mrs Carla van Verseveld)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wolfproud Carson (Jenn Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Piolak Walking Street (Jenn Lawrence)
Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Cane Corso
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Spqrka Freyja (Belinda Allen)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Redgladiator Eso Del Athena (Amie Rose Cleggett & Milan Farkas)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Take A Stand (Imp NZ) (J de Reeper / Julie Hovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Martyn Scream My Name At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Res Dog CC: Aust Sup Ch Parima Ghost Rider At Bravadobe (AI) (Imp NZ) (Bravadobe Dobermanns)
Baby of Breed: Dobregal Chocolate Wheel (Graeme Jones)
Newfoundland
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)
Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rulett Creme De La Creme HTM S ET (Megan Kelly)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Gelderland Fantastique (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Brodmuir Imagine Dragons at Gelderland (Imp NZ) (Mrs Carla van Verseveld)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Miniatura Ember Rain (Mr R Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koolmove Watch Me Shine (Desiree & Stephen Case)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)
St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Jenny Sayers (WA)
Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)
Runner Up in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
Minor in Group: Shih Tzu
Tzuyuan The Truth Shall Deliver (Mrs S Murray & Ms G Davies)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
State Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Theano Lauriot Junior (AI) (T Zapantis & B Simpson)
Great Dane
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Alariqus Bringing Sexy Back (Ms R McLean & Mr I Barclay)
Res Bitch CC: Alariqus Anastacia Royale (AI) (Ms R McLean & Mr I Barclay)
State Bred of Breed: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Witttstone Teenage Dreams (M Wasley)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tomidachi Musume Of Jazu (Mrs N K Thornett)
Res Dog CC & Junior of Breed: Belzbentley Adamantium (Ms Michelle Grove)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Patome Legendary Rikki (Ms Michelle Grove)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Touch O Magic (Sue Mallia)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)
Lhasa Apso
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Snowdara Primadonna (P / R & C Primrose)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)
Poodle (Standard)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Voila Going The Distance (Ms J Ainsworth & Mr L Wright)
Poodle (Toy)
Baby of Breed: Czamac Last Samurai (Linda Nicholls)
Shih Tzu
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Tzuyuan The Truth Shall Deliver (Mrs S Murray & Ms G Davies)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)
Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)