Coolamon Ganmain Kennel Club (NSW)
Date of Show : 19-Aug-2018 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Chakkapan Chantarasmee (Thailand)
Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)
Minor in Show: Golden Retriever
Dompetan Apparition (Anna Quigley)
Puppy in Show: Dobermann
Copperdobe Life Of The Party (Imp NZ) (A Mundy & D Woods)
Junior in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Labrador Retriever
Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Runner Up Neuter in Show: Manchester Terrier
Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)
Puppy SweepStakes - 1st Place: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Chergari Silent Night (Mrs A Walkington)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Chakkapan Chantarasmee (Thailand)
Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Minor in Group: Maltese
Soyeux Prince Of The Universe (Cristina Goodman)
Puppy in Group: Lowchen
Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Glenroyal Masterpiece By Leo (Carmel Bauerle)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Kango Kosmik Comet (G Inifer)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mmdivine Snow Queen (Cecilia Dobson)
Chihuahua (Smooth Coat)
Minor of Breed: Braperemi Riverina Rebel (Cecilia Dobson)
Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kango Kosmik Comet (G Inifer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Czech Club Ch Obelix valis bohemia (Imp CZE) (Gen Hong)
Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (James and Alanna Bell)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rogojin Make My Day (Ken & Cheryl Hodge)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)
Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kimissa Pimp My Ride (R & M Clancy)
Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Shannara (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Soyeux Prince Of The Universe (Cristina Goodman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Queen of Dreams (Cristina Goodman)
Baby of Breed: Soyeux Synchronicity (Cristina Goodman)
Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dazind Diamonds Are froeva (G Whiley/ L Robinson)
Baby of Breed: Toysfus Our China Doll (G D Whiley)
Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenroyal Masterpiece By Leo (Carmel Bauerle)
Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kimico Madam Butterfly (John Pritchard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr James Camac (VIC)
Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Tamard One For Th Road (E & Mrs B A Wyatt)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (ROM) (Damiano & Katarina Manna)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrypieap werever I May Roam (Damiano & Katarina Manna)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emeraldcity Walking on Sunshine (Ms G Loft & Mr P Miller)
Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tamard One For Th Road (E & Mrs B A Wyatt)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Heart (Val Adams)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly Jack Black ET AD JDX RA TDX (D Costello)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rosemerta Willow Black (Val Adams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch / Neut Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)
Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lionsden A Whole Lot Of Rosie (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lionsden Royal Renegade (Mr A W Lyon & Mrs J Lyon)
Minor of Breed: Lulahrni Freewheelin Franklin (K Brett)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Chakkapan Chantarasmee (Thailand)
Aust Ch Sybeck Sculpture of Stone (AI) (Simon & Rebecca Malseed)
Minor in Group: Golden Retriever
Dompetan Apparition (Anna Quigley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
German Shorthaired Pointer
Puppy of Breed: Aust Ch Moruada In A Pickle (AI) (Mrs S H Wright)
Junior of Breed: Aust Ch Moruada American All Star (Mrs S H Wright)
Golden Retriever
Minor of Breed: Dompetan Apparition (Anna Quigley)
Hungarian Vizsla
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Mrs P Rudd)
Open of Breed: Aust Ch Pelerosso BeLucille (Mrs P Rudd)
Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sybeck Sculpture of Stone (AI) (Simon & Rebecca Malseed)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sybeck Spirit of Fashion (Simon & Rebecca Malseed)
Res Bitch CC: Aust Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CD RE NRA (Anne Walkington)
Intermediate of Breed: Devinelea Anzac Cove (Ben & Robyn van Maanen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust CH & Aust Neut CH Jollab Winchester (AI) (Ben & Robyn van Maanen)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (Nicole Pearson / Diane O'Neill / Paige O'Neill)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr James Camac (VIC)
Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)
Runner Up in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Karakush Double Malt Over Ice (G Donoso / T Gardiner / L & H Gibson)
Baby in Group: Afghan Hound
Karakush But Not As U Know It (L & H Gibson)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Lionslea Wen ThLast Sword Is Drawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust & Neut Ch Brantarby Wicked Witch (Anne Pirie)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Double Malt Over Ice (G Donoso / T Gardiner / L & H Gibson)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Good Guys Wear Black At Farrah (Imp NZ) (G Donoso & T Gardiner)
Baby of Breed: Karakush But Not As U Know It (L & H Gibson)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beauchasseur Usher (Leslie A Weston)
Baby of Breed: Beauchasseur Fru Choc (Leslie A Weston)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brialey Swagik Mr Chester (Andrea Coss)
Baby of Breed: Brialey Lil Bit Ice Maiden (AI) (Andrea Coss)
Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mistraka Zende (Mrs J Quinn)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Cayugaridge Leahi (Leslie A Weston)
Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Laserre Liaison Dangereux (Mrs Jane Casperson-Quinn)
Baby of Breed: Laserre Cadeaux D'Or (Jane Quinn)
Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Brantarby Honeycomb (AI) (Anne Pirie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brantarby Wicked Witch (Anne Pirie)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jimab Mac The Knife (Andrea Coss)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Juzrival Bett She Will (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
Baby of Breed: Lionslea The Equalizer (Paula Batten)
Minor of Breed: Lionslea Wen ThLast Sword Is Drawn (AI) (Paula Batten/Kym Balcomb)
Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Amarok (AI) (A Barter & L Fletcher)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Phred Wong (Thailand)
Aust Sup Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Charmhill Callin The Shots (Christine Klempel)
Baby in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Black Peppa (Bethwyn Kennels)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Pureheel A Royal Christmas (Kathy McPherson)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Hartly Keep Commenting (N Pearson)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pureheel A Royal Christmas (Kathy McPherson)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Beljekali Xman Takeru (C & J Fynmore)
Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)
Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orsme Chequered Flag (Mrs Melissa O'Hara)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Swinbrad Consider It Done (Melissa O'Hara & Donna Morris)
Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Andacht Torque Awhile (L & Y Hornsey)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Charmhill Callin The Shots (Christine Klempel)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Hartly Keep Commenting (N Pearson)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kelprin Someone Like You (Dee Milthorpe)
Baby of Breed: Bethwyn Black Peppa (Bethwyn Kennels)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Phred Wong (Thailand)
Hikay's Takes The Biscuit (Imp UK) (I Rushfirth)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Puppy in Group: Dobermann
Copperdobe Life Of The Party (Imp NZ) (A Mundy & D Woods)
Junior in Group: Dobermann
Desyred Diamond Power At Sonza (AI) (Imp NZ) (H Montgomery & J Frederickson)
Open in Group: Dobermann
Aust Ch Copperdobe Stand N Deliver (Imp NZ) (D Woods & J Hovell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Dog CC & Open of Breed: Boxberry Cut The Mustard (AI) DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Spanish Eyes (Brooke/ Halliday & Badman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Pretty Lil Precious HT0 CC DMN (Mrs J W Halliday & Mrs S J Badman)
Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Copperdobe Stand N Deliver (Imp NZ) (D Woods & J Hovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Desyred Diamond Power At Sonza (AI) (Imp NZ) (H Montgomery & J Frederickson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Copperdobe Life Of The Party (Imp NZ) (A Mundy & D Woods)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Indpac Charley's Angel (J G & H Montgomery)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gemais Hardy Kruger (Bindy Luczak)
Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hikay's Takes The Biscuit (Imp UK) (I Rushfirth)
Baby of Breed: Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)
Bitch CC & Junior of Breed: Berntiff Take A Chance On Me (Neil Ford & Judith Brunton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Phred Wong (Thailand)
Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Maplewood Hello (Kristy Cassidy)
Baby in Group: Shih Tzu
Placky OTW (Sue Plackett)
Minor in Group: Shih Tzu
Placky Sit Still Look Pretty (Sue Plackett)
Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
British Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eddybul French Kiss (Laurie Edwards)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Ah May Xing Rose (Katy Campbell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chowleigh Hear Me Roar (K Campbell)
Baby of Breed: Katasia Oh My Goodness (K Campbell)
Minor of Breed: Aust Ch Rynkls Roaring in the Mist (Mrs M & Mr K Foster)
Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gypsiemagic Holidayatadstaff (AI) (Master W D P Booth)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Adstaff Light Em Up (Mrs Michelle A Booth)
Baby of Breed: Adstaff Winkn At Ya (Mr Adam C Booth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (Kristy Cassidy)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shanspitz Perfect Double Act (K Watson / D & S Watherston)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland Step Aside I'm Here (B Beves & N Estatheo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Zaland Let Your Hair Hang Down (Melissa Obrien)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Azflex Sign Of The Times (Mr K / Mrs J & Miss P Hopkins)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Affinage Pandamonium (Mr Y & Mrs M Morag)
Baby of Breed: Placky OTW (Sue Plackett)
Minor of Breed: Placky Sit Still Look Pretty (Sue Plackett)
Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Ginessa (L Lancaster & J Z Dinis)
Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazzat Gechina (IID NOR) (L Lancaster & J Dinis)
Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Bucanero (AI) (Jacqi Dinis)