Canine Stewards Association (WA)
Date of Show : 12-Aug-2012 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Douglas Bowe (WA)
Aust Ch Aristic Declan ODonohue (Mr K Gorman)
Runner Up in Show: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Minor in Show: Whippet
Harroway Recognition (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Show: Dobermann
Aegis Cloak N Dagger (D Ball & J Chivers)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Douglas Bowe (WA)
Aust Ch Aristic Declan ODonohue (Mr K Gorman)
Runner Up in Group: Miniature Pinscher
Aust Sup Ch Callme In Control (Steve Rhodes)
Baby in Group: Pug
Toorork Mitchell (Deborah & Darryl Barker)
Puppy in Group: Papillon
Anjophy Gypsy Rose (Mrs P Andri)
Australian Silky Terrier
BOB: Aust Gr Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
Minor of Breed: Karlyermai Dolly Dunit (Karlyermai Kennels)
Junior of Breed: Karlyermai Recon itz Fine (Karlyermai Kennels)
Cavalier King Charles Spaniel
Junior of Breed: Trescaval Geordie Girl (M J & Julia Logan)
Chihuahua (Long Coat)
BOB: NZ Ch & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Minor of Breed: Aust Ch El Toro Trixie Belle (P & E Chandler)
Junior of Breed: Aust Ch El Toro Bubbles Of Gold (Imp NZ) (P & E Chandler)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Ch Perrillo Wildcon Bulgari (MH and Dr LJ Bungey)
Chinese Crested Dog
BOB: Aust Ch Mohawk Promise Of Gold (Linda Barnes)
Miniature Pinscher
BOB: Aust Sup Ch Callme In Control (Steve Rhodes)
Puppy of Breed: Callme Hot Onya Heels (Steve Rhodes)
Papillon
BOB: Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)
Bitch CC: Amberlindz Eloise (Brian Bell)
Puppy of Breed: Anjophy Gypsy Rose (Mrs P Andri)
Pekingese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Aristic Declan ODonohue (Mr K Gorman)
Pomeranian
BOB & Junior of Breed: Aventura Chaisin Dreams (Aventura Kennels)
Bitch CC: Aventura Look At Moi (Aventura Kennels)
Minor of Breed: Aventura Runnin Riot (Aventura Kennels)
Pug
BOB: Aust Ch Toorork Tina Sparkles (Deborah & Darryl Barker)
Dog CC: Aust Ch Toorork Nigel No Friends (Deborah & Darryl Barker)
Baby of Breed: Toorork Mitchell (Deborah & Darryl Barker)
Minor of Breed: Toorork Bindi (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Crazy Daisy (Deborah & Darryl Barker)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Sylvano E Cassingena (VIC)
Aust Ch Kineta Gossip Girl (Eva A Fekete)
Runner Up in Group: Staffordshire Bull Terrier
Farrugstaf Red Temper (F Farrugia)
Minor in Group: Cairn Terrier
Kiatasee Betya Sweet Bippy (Mrs S L Baile)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Anican Keep The Faith (Anican Kennels)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Lilyfox Black Opal (Ian Henley)
American Staffordshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Anican Keep The Faith (Anican Kennels)
Cairn Terrier
BOB: Aust Ch Towsytyke Sunna Juan Pelota (Mrs S L Baile)
Bitch CC: Highcroft Diamond Daizee (Mrs Lisa Marwick)
Minor of Breed: Kiatasee Betya Sweet Bippy (Mrs S L Baile)
Junior of Breed: Towsytyke Have A Ball (Mrs S L Baile)
Fox Terrier (Smooth)
BOB & Junior of Breed: Lilyfox Black Opal (Ian Henley)
Dog CC: Aust Ch Lilyfox Ring Ov Fire (Ian Henley)
Lakeland Terrier
BOB: Aust Ch Kineta Gossip Girl (Eva A Fekete)
Dog CC: Aust Ch Kineta Olympic Gold (June Owens)
Junior of Breed: Aust Ch Kineta Femme Fatale (Eva A Fekete)
Staffordshire Bull Terrier
BOB: Farrugstaf Red Temper (F Farrugia)
Minor of Breed: Westrova Stoic Makers Mark (Frances J Strover)
Puppy of Breed: Dekadance Shez The Bomb (Melissa Jones)
West Highland White Terrier
BOB: Aust Ch Drover Celtic Gem (Mrs Sylvia Joyner)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Terrence Collicutt (TAS)
Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Sabu In A Black Tuxedo (N J Boekelman)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Staryanks A Limited Editon (Paul & Debbie Wilkes)
Brittany
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tobenlee Flirt N With Danger (Hannah Slocomb)
Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Dog CC: Aust Ch Light Dream's Copacabana (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes)
Minor of Breed: Staryanks A Limited Editon (Paul & Debbie Wilkes)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Sabu In A Black Tuxedo (N J Boekelman)
German Shorthaired Pointer
BOB: Can Ch Legacy Par Avion to Kobidan (Imp CAN) (Jenny Cattell)
Bitch CC: Aust Sup Ch Kobidan Endeavour (AI) (Mrs J N Cattell)
Minor of Breed: Kobidan Hot in the City (Cattell/Brennan)
Pointer
BOB & Minor of Breed: Rhyll Presents for Xmas (Mrs Sylvia Lockwood)
Weimaraner
Junior of Breed: Belbracon Seeker Lover Keeper (A L Maxwell)
Welsh Springer Spaniel
BOB & Puppy of Breed: Goldmaid Perfect Storm (Mrs J & Mr D Hiscott)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Lynn Harrison (SA)
Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Baby in Group: Pharaoh Hound
Trezridge Classic Samba Dreams (AI) (Miss J Trezise)
Minor in Group: Whippet
Harroway Recognition (Pamela Campbell & Steven Warry)
Puppy in Group: Borzoi
Marakhoff Praashkurin (Denise Tuck & Marakhoff Kennels)
Afghan Hound
Bitch CC: Aust Ch Suliman My Delirium (L Fenwick)
Minor of Breed: Suliman More To Talk About (Lynne Marie Fenwick)
Puppy of Breed: Calahorra Vienna Boys Choir (Sheila Timson)
Basset Hound
BOB: Aust Ch Longbay Alcapone (Mrs J Murphy)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Devil woman (Mrs J Murphy)
Beagle
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bernfell Memyself N I (Mrs D & Mr D J MacDonald)
Borzoi
BOB & Puppy of Breed: Marakhoff Praashkurin (Denise Tuck & Marakhoff Kennels)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Millewa Gold Lotto (Miss Ashleigh Ginich)
Irish Wolfhound
BOB & Junior of Breed: Greycroft Tullamore Paddy (Sara Runciman)
Norwegian Elkhound
BOB: Aust Ch Criterion Vikings Dallas (Mrs C Herbert)
Bitch CC & Minor of Breed: Criterion Vikings Silver Star (Mrs C Herbert)
Puppy of Breed: Criterion Vikings Silver Vixen (Mrs C Herbert)
Pharaoh Hound
Baby of Breed: Trezridge Classic Samba Dreams (AI) (Miss J Trezise)
Rhodesian Ridgeback
Minor of Breed: Rijbiz Magical Illusion (Brad & Denise Clunn)
Saluki
BOB: Aust Ch Elarabie Oasis Jamal (W North & L R Gundry)
Whippet
BOB: Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Minor of Breed: Harroway Recognition (Pamela Campbell & Steven Warry)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr John J Doyle (VIC)
Aust Ch Yambari Forluv Not Money (Heather Hawkins)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Shelsian Double Dare (Berlinda Shepherdson)
Australian Kelpie
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
Bouvier des Flandres
BOB: Aust Ch Beaukene Power O The Sun (Darralyn & Wayne)
Briard
BOB: Gangster's Paradise Moravia Campanella (Imp CZE) (Mark & Jeni Sach)
Bitch CC: Aust Ch Kaasha Folie De Jeunesse (AI) (Mark & Jeni Sach)
Collie (Rough)
BOB: Aust Ch Yambari Forluv Not Money (Heather Hawkins)
Collie (Smooth)
BOB: Adarstern Mikki Blu Eyes (Allison Parsons)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adarstern Kimberley Blue Sky (Mrs A M Parsons)
Puli
Minor of Breed: Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner and Penny Kelly)
Shetland Sheepdog
BOB: Shelsian Double Dare (Berlinda Shepherdson)
Bitch CC: Aust Sup Ch Lurikeen Turn Up Th Heat (Miss Ashlea Stanton)
Baby of Breed: Lurikeen The Bare Facts (Mrs D Leverington / Miss A Stanton)
Minor of Breed: Sunland Silk Kimono (Sue Van Dinter)
Puppy of Breed: Sharndah Butterfly Ruby Kisses (Heather Hawkins)
Junior of Breed: Arajento At Dash Dot Com (Mrs K C Tonkin)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Harry Glynn (SA)
Aust Sup Ch Bravadobe Pure Anarchy (AI) ET (Bravadobe Dobermanns & Jason Wildman)
Runner Up in Group: Rottweiler
Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby in Group: Samoyed
Kimchatka Baileys On Ice (P W & R G A Primrose)
Minor in Group: Alaskan Malamute
Wolfproud Charlston (Jenn Lawrence)
Puppy in Group: Dobermann
Aegis Cloak N Dagger (D Ball & J Chivers)
Akita
Dog CC: Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)
Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Wolfproud Tallahassee (Jenn Lawrence)
Bitch CC: Aust Ch Wolfproud Minasota (Jenn Lawrence)
Minor of Breed: Wolfproud Charlston (Jenn Lawrence)
Dobermann
BOB: Aust Sup Ch Bravadobe Pure Anarchy (AI) ET (Bravadobe Dobermanns & Jason Wildman)
Bitch CC: Aust Sup Ch Bravadobe Achtung Baby (Bravadobe Dobermanns)
Puppy of Breed: Aegis Cloak N Dagger (D Ball & J Chivers)
Junior of Breed: Aust Ch Celestion Walk The Line At Aegis (Imp NZ) (Denise Ball & Malcolm McDonald)
Newfoundland
BOB: Krystalcove Quban Boss (Miss N Ryan)
Bitch CC: Aust Ch Planhaven Snow White (Mrs F H Wilson)
Rottweiler
BOB: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Bitch CC: Aust Ch Gelderland Hear Them Whisper (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Diziz Actions Speak Louder (Melissa and Jason Graham)
Minor of Breed: Gelderland Person Of Interest (Mrs Carla van Verseveld)
Samoyed
Baby of Breed: Kimchatka Baileys On Ice (P W & R G A Primrose)
St Bernard
BOB: Aust Ch DeSaix Kodak Moment (DeSaix Kennels)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Ruth Collicutt (TAS)
Daccord Louis Armstrong (S Arunachalam /M Rosser & E Davidson)
Runner Up in Group: British Bulldog
Aust Sup Ch Britbull Bart Iggins (Ken and Sandra Winter)
Minor in Group: Shar Pei
Eliterolys delivers the Best (Tony & Sue Mallia)
Puppy in Group: Shar Pei
Eliterolys simply stunning (Tony & Sue Mallia)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Ticol Silver Ruud (P G & D L Moss)
British Bulldog
BOB: Aust Sup Ch Britbull Bart Iggins (Ken and Sandra Winter)
Dalmatian
BOB: Aust Sup Ch Paceaway Kiwi Konexon (IID) (Fran Matthews)
Bitch CC: Aust Ch Paceaway Rosebud (Fran Matthews)
French Bulldog
Junior of Breed: Aust Ch Earsrup Hot To Trot (Ms Jacqueline Mesure)
Keeshond
BOB: Aust Ch Leifhond All Eyes On Excelsior (Mrs M Holland)
Bitch CC: Aust Ch Leifhond Focus On Mietta (Mrs M Holland)
Junior of Breed: Aust Ch Ticol Silver Ruud (P G & D L Moss)
Lhasa Apso
BOB: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
Bitch CC: Aust Ch Kailasa Wish Upon A Star (AI) (Kerrie Mansell)
Poodle (Miniature)
BOB: Aust Ch Jenuin Trademark (J Ainsworth / J Sculac & P Isopenko)
Poodle (Standard)
BOB: Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
Shar Pei
BOB: Aust Ch Deakie Descipable Me ( Imp UK ) (Tony & Sue Mallia)
Bitch CC: Aust Ch Taracin Hit The Target (T & S Mallia)
Minor of Breed: Eliterolys delivers the Best (Tony & Sue Mallia)
Puppy of Breed: Eliterolys simply stunning (Tony & Sue Mallia)
Junior of Breed: Eliterolys Rose Tatoo (T Mallia)
Shih Tzu
BOB: Aust Ch Tzuyuan Bodacious On Fire (Sharon Murray)
Tibetan Terrier
BOB: Aust Gr Ch Aryed Time After Time (P W & Mrs R G A Primrose)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogspa Made To Order (Mrs S Y Lanford)