CCC(Q) Canine Health Sub-Committee (QLD)
Date of Show : 7-Apr-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Graham Nolan (SA)
Aust Gr Ch Hyborn Hidden Imperial at Tukeglen (Imp NZ) (Helen McCready)
Baby in Show: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Hal Of A Deal (W Mowles)
Minor in Show: Cocker Spaniel
Goldair Lady Morgana (Graham and Cheryl Smith)
Puppy in Show: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mr S Avery / Mr L & Mrs H Gibson)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Anita Wright (SA)
Aust Ch Birikino Crown Diva (Brown / Dunkley / McGhie / Rasmussen)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Jack Sparrow (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Pug
Troycole Looks A Gem (L & R Henzell)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Black Jewel (Susan Tynan)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Ertae Baileys N Ice (Melinda Sterrett)
Junior of Breed: Aust Ch Kahleyvale Walk The Line (Carol A Yates)
Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Gr Ch Wachowa Tuxedo Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Cut To The Chase (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Wachowa Modern Millie (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Jack Sparrow (Mrs Jennifer Watt)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sasndash Black Jewel (Susan Tynan)
Baby of Breed: Antrimlodge Calligula (Susan Tynan)
Griffon Bruxellois
BOB: Aust Ch Tzani Isador Duncan (Diana Norman and Tim Mills)
Dog CC: Tzani Launchpad McQuack (Diana Norman & Tim Mills)
Baby of Breed: Troubadour Pricklepants (Diana Norman & Sally Stewart)
Minor of Breed: Tzani Lola Bunny (Diana Norman & Tim Mills)
Havanese
BOB: Aust Ch Cubet The Sheik ov Araby (Susan L Cronshaw)
Bitch CC: Aust Ch Cubet Th Enchantress (Susan L Cronshaw)
Italian Greyhound
BOB: Am Ch Marchwind Jersey Shores (Imp USA) (Jill Marks)
Lowchen
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Illicit Affair (Fran Matthews)
Maltese
BOB: Patrician Perchance to Shine (Imp NZ) (B Beeves / Patricia Nicholson)
Papillon
BOB: Aust Ch Birikino Crown Diva (Brown / Dunkley / McGhie / Rasmussen)
Puppy of Breed: Toistoree Ys in Happy Feet (Sue Blakemore & Ann Harragon)
Pomeranian
Puppy of Breed: Aust Ch Zeigen Black N Tan Yes We Can (Kim Haddon)
Pug
Puppy of Breed: Troycole Looks A Gem (L & R Henzell)
Tibetan Spaniel
Bitch CC & Junior of Breed: Barrajy Indiana Rose (N & V Schneider)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Sue Swalling (SA)
Aust Gr Ch Westland I Dreamed A Dream (G & C R Bowers)
Runner Up in Group & Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Olizure Hell Below Zero (B & P Oliphant)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Hal Of A Deal (W Mowles)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Ouwitllemate Wayward Angel (Donna Horne)
American Staffordshire Terrier
BOB: Serb Ch Marycruz Flight Staff (Imp SERB) (Christina Tschutura)
Australian Terrier
BOB: Aust Ch Tineetown TuchovJazz (Ann Davies & Carol Thompson)
Minor of Breed: Xanthorrhoea Tuchov Game (Ann Davies & Lauren Horne)
Junior of Breed: Aust Ch Brebel Too Hot To Handle (A Davies & C Thompson)
Cairn Terrier
Bitch CC: Aust Ch Yarrinarra Soona (Ms M F Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Marley (Maxine Lee)
Puppy of Breed: Aust Ch Koterana Moves Like Jagger (Mr G & Mrs C R Bowers)
Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Miami (Maxine Lee)
Jack Russell Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Wayward Angel (Donna Horne)
Kerry Blue Terrier
BOB & Junior of Breed: Olizure Hell Below Zero (B & P Oliphant)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Olizure Secret Society (F Auld / B & P Oliphant)
Lakeland Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Sandimorn Hal Of A Deal (W Mowles)
Manchester Terrier
BOB: Aust Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)
Sealyham Terrier
BOB: Aust Ch Preseli Pull Y Socks up (Margaret Keefe)
Bitch CC: Gillickey Gorgeous Gussy (Margaret Keefe)
Staffordshire Bull Terrier
BOB: Aust Sup Ch Swanky Quite Qualified (Mr J / Mrs V & Miss T Ross)
Tenterfield Terrier
BOB & Puppy of Breed: Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)
West Highland White Terrier
BOB: Aust Gr Ch Westland I Dreamed A Dream (G & C R Bowers)
Dog CC: Swd Ch Werweise's Brigadoon (Imp SWD) (C Chan & L Garrett)
Minor of Breed: Thetrens Jock Mcdougal (Mrs K Gilroy)
Puppy of Breed: Fluffikins Diamond Diva (Mrs K Gilroy)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Graham Nolan (SA)
Aust Gr Ch Hyborn Hidden Imperial at Tukeglen (Imp NZ) (Helen McCready)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Bolwarra Hat Trick (S & M Sticher)
Baby in Group: Labrador Retriever
Booroomgai The Bombardier (Mrs Ellen Gale)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Goldair Lady Morgana (Graham and Cheryl Smith)
Chesapeake Bay Retriever
BOB & Junior of Breed: Chessiehaven Jaz (Margaret Wedgwood)
Clumber Spaniel
Junior of Breed: Aust Ch Appintiki Hes A Dozer (G & K Bishop / M F Durrington)
Cocker Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Bolwarra Hat Trick (S & M Sticher)
Dog CC: Aust Gr Ch Manunga Musketeer (A Ugrinic)
Baby of Breed: Manunga Sno Easy (A Ugrinic)
Minor of Breed: Goldair Lady Morgana (Graham and Cheryl Smith)
Puppy of Breed: Goldair Black Gold (Jenny Robb)
Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Ch Azel All Black (Mr S Avery & Azel Kennels)
Baby of Breed: Elritz Entrepeneur (Ms Hilare Yeates)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Fraelighte ForeignLegion (Miss Wendy Fox / Miss Kaye McGhie)
Bitch CC: Aust Ch Kaetamy Kant Touch This (Elizabeth McShane)
Field Spaniel
BOB: Manunga Black Ice (S & M Sticher)
German Shorthaired Pointer
Dog CC & Puppy of Breed: Spezia Back to Basic (Jenny Robb)
Golden Retriever
BOB: NZ Ch Arctique Te-Horo Running Bear (Imp NZ) (E Steed / W A & K D L Vowell)
Baby of Breed: Aust Ch Wysiwyg Take A Flyin Leap (Angela Findlay)
Puppy of Breed: Harvikgold Storm Goddess (D & V Harris)
Labrador Retriever
Dog CC: Aust Ch Goldychocs Bear Hug (Kate Pradella)
Baby of Breed: Booroomgai The Bombardier (Mrs Ellen Gale)
Puppy of Breed: Booroomgai Hot Off The Press (Mrs Ellen Gale)
Pointer
BOB: Aust Gr Ch Hyborn Hidden Imperial at Tukeglen (Imp NZ) (Helen McCready)
Bitch CC: Aust Ch Fugelere Etoile De Tuke Glen (AI) (Helen McCready)
Minor of Breed: Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)
Weimaraner
BOB: Aust Ch Bromhund Mystery Girl (Lynelle Smith)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger Ace of Hearts (Judy Glover)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhenffrew (Bruce & Bev Cornish)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ricochez Enfys Sian (J Hampton / B & B Cornish)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Deirdre Paterson (SA)
Aust Ch Karakush The Road Less Traveled (Mr S Avery)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Dakley Charlie Brown (D Cross)
Minor in Group: Norwegian Elkhound
Kyxen Better Than Dad (S Howard & A Senior)
Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mr S Avery / Mr L & Mrs H Gibson)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Adadach Aint She Luverly (Y Shaw & R Buitenhuis)
Afghan Hound
BOB: Aust Ch Karakush The Road Less Traveled (Mr S Avery)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karakush Elly May Clampett (AI) (Mr S Avery / Mr L & Mrs H Gibson)
Basset Hound
Minor of Breed: Shortstrrs Black Velvet (Scott and Gemma Starr)
Borzoi
BOB: Aust Ch Russkimir Vodka Martini (Margaret Davis)
Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adadach Aint She Luverly (Y Shaw & R Buitenhuis)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Dakley Charlie Brown (D Cross)
Bitch CC: Aust Ch Daxhaus Profound Beauty (Debbie Daly)
Baby of Breed: Aust Ch Splendak Shez Misbehaven (B K & YJ Shaw)
Puppy of Breed: Aust Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB: Agwyr A Star Called Asher (D G Hoyle & A Beecher)
Junior of Breed: Agwyr Always A Star (D G Hoyle & A Beecher)
Norwegian Elkhound
BOB: Kyxen Hollywell Eclipse (Murray & Diane Senior)
Dog CC & Minor of Breed: Kyxen Better Than Dad (S Howard & A Senior)
Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Usakose A Bit Of Heaven (Sharron Taylor)
Baby of Breed: Usakose Sin Some More (AI) (Mrs S Taylor)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr John Rice (SA)
Aust Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Minor in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Ch Vanrusselhof Farrah Fawcett (AI) (Amanda Camiller)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Theldaroy Call Me Madam (L C & R A Seare)
Australian Cattle Dog
BOB & Puppy of Breed: Amasterpiece Double Trouble (T Carlson)
Minor of Breed: Cooroorah Bring It On (T Carlson)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Dewregal E N (Mark and Glenys Armstrong)
Bitch CC: Aust Ch Dewregal K T (Mark and Glenys Armstrong)
Baby of Breed: Dewregal F E (Mark & Glenys Armstrong)
Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB: Aust Ch Vanrusselhof Malena HT ET (Amanda Camiller)
Dog CC & Puppy of Breed: Vanrusselhof El Capitano (AI) (Amanda Camiller)
Minor of Breed: Aust Ch Vanrusselhof Farrah Fawcett (AI) (Amanda Camiller)
Border Collie
Minor of Breed: Fairenvy Oh So X Quisit (Angela Findlay)
Collie (Rough)
BOB: Aust Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
Junior of Breed: Aust Ch Highclere Never Mr Beat (Cecilie Kemp)
Finnish Lapphund
BOB: Aust Gr Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
Bitch CC: Aust Ch Janoby Bacto Theld Aroy (L C & R A Seare)
Puppy of Breed: Theldaroy Call Me Madam (L C & R A Seare)
Old English Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Ottaba Eye Bin Watching Ewe (R & K Nelligan)
Baby of Breed: Waloes Heaven Scent (R & K Nelligan)
Minor of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Tiakina Tilyabluintheface (Philip / Michelle & Bianca Hickey)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB & Puppy of Breed: Sarasota The Rouse (Julene Brady)
Bitch CC: Aust Ch Cedarcorgis Diamond Jewel (Julene Brady)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Christine Spry (SA)
Aust Ch Blackcombe Drop Dead Diva (John King & Ray Scells)
Baby in Group: Bullmastiff
Diamondbrook Christmasurprise (Amanda Elisaia)
Minor in Group: Siberian Husky
Aust Ch Matrak MyKrusada (Kaitlyn Clarke)
Junior in Group: Bullmastiff
Rangehaven Lady Lucielle (Jodi Johnston)
Akita
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Estava Rain Expand Your Horizon (Imp NWY) (Craig & Malisa Moffat)
Bitch CC: Aust Ch Kodo Yours Truely (Craig & Malisa Moffat)
Alaskan Malamute
Dog CC & Junior of Breed: Darksky Livin The Dream (K Hilan / D Dashington / R Surawski)
Minor of Breed: Aust Ch Runningdog Kool Addition (Mrs S Wilson & Ms C Loft)
Puppy of Breed: Armarhe Nan Uq (Flick Carige)
Boxer
Minor of Breed: Hogwartz Blk Lace N Cartier (Mr S Bryant)
Junior of Breed: Hogwartz Label Me Glorious (Mr S Bryant)
Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Rangehaven Lady Lucielle (Jodi Johnston)
Dog CC & Puppy of Breed: Bullofglory Copper Loadofthis (Jodi Johnston)
Baby of Breed: Diamondbrook Christmasurprise (Amanda Elisaia)
Dobermann
Bitch CC: Aust Sup Ch Glanikdobe Angels Got Me Here (Paul Nicholson)
Junior of Breed: Wattavue In Your Wildest Dream (Wattavue Kennels)
Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Gr Ch Bordogue Tobias (Keith & Kylie Reid)
Bitch CC: Aust Ch Bordogue Joelle (Keith & Kylie Reid)
Minor of Breed: Bordogue Safron (Keith & Kylie Reid)
Portuguese Water Dog
BOB: Aust Gr Ch Ryzylva Make A Wish (AI) (M & S Lilley)
Rottweiler
Baby of Breed: Kyratella Porsha Vom Apolljan (Karen Kruik)
Schnauzer (Giant)
BOB: Aust Sup Ch Wulfgar Royal Finn (S Gendle / B Lougheed)
Schnauzer (Miniature)
Puppy of Breed: Woodvallii Scrabbles in Town (Barbara Wilson & Davinia Russell)
Shiba Inu
BOB: Aust Sup Ch Orienta The Benedict (Ms D / Miss V & J Bexton / T Thomas)
Bitch CC: Aust Ch Orienta Bending The Rulz (D Bexton)
Siberian Husky
Bitch CC: Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)
Minor of Breed: Aust Ch Matrak MyKrusada (Kaitlyn Clarke)
St Bernard
BOB: Aust Sup Ch Bernedale King of Hearts (J Harvey & J Egglestone)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bernedale Canyons First Stroke (J Harvey & J Egglestone)
Puppy of Breed: Bernedale Stroke of Royalty (Mr J Harvey & Mr J Egglestone)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Birgit Ferguson (SA)
Doohandawg Blameitonthe Boogie (Mrs L Bearne)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Rekindled (Paul Gough/Tamarin Chandler)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Money Fame N Fortune (Robyn Hawke)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Kabander Fyre Fly (Mrs Meryl Davison)
Boston Terrier
Bitch CC: Drumsara Drovers Dream (Mrs M J Stewart)
British Bulldog
BOB: Aust Ch Bratrice Deal Breaker (Lisa Bearne / G B & S E Edmunds)
Baby of Breed: Doohandawg Blameitonthe Boogie (Mrs L Bearne)
Puppy of Breed: Doohandawg Yippee Ki Yay (Mrs L Bearne & Mr C Woodrow)
Junior of Breed: Aust Ch Karslemaine Kassius Klay (AI) (Cindy Elliott)
Chow Chow
BOB: Aust Ch Sherae Jazz Man In Black (Miss J Elms)
Dalmatian
Baby of Breed: Lotzadotz Liquidambar (Mrs TL Bale)
Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Rekindled (Paul Gough/Tamarin Chandler)
Puppy of Breed: Lykatyga Ima Hottie (Miss A Forrest)
French Bulldog
BOB: Aust Ch Daccord Montmartre (Jenni Cameron)
Great Dane
BOB: Aust Ch Kochak Pussy Galore (P & M Hickey)
Dog CC: Aust Ch Manordane Quantum Of Solace (AI) (Ian & Cassandra Davis)
Baby of Breed: Jazzebella Juz Cruzn (Narelle Reynolds)
Minor of Breed: Aust Ch Willitoft Destinys Child (AI) (Mrs J Ruddle)
Puppy of Breed: Aust Ch Willitoft Dreaming of Kye (AI) (Jools Ruddle)
Japanese Spitz
BOB: Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Keeshond
BOB: Aust Sup Ch Kabander Dare Devil (Mrs Meryl Davison)
Junior of Breed: Aust Ch Kabander Fyre Fly (Mrs Meryl Davison)
Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mrs J Stringer)
Bitch CC: Aust Ch Nahemja Hyacinth (Mrs J Stringer)
Poodle (Miniature)
BOB & Junior of Breed: Wyderon Bienateddy Boy (S & L Darling)
Baby of Breed: Bienaime Diamond Diva (S & L Darling)
Schipperke
BOB: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pandec Idol Spirit (Tania Mcalister)
Puppy of Breed: Aust Ch Monterrez Miss Universe (Tania McAlister)
Shar Pei
BOB: Dobromil Bai Tan (C L Dahl)
Shih Tzu
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Tzutique Money Fame N Fortune (Robyn Hawke)