Crows Nest A H & I Society (QLD)
Date of Show : 9-May-2015 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Margaret Webber (QLD) (Total Entry : 333)
Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Runner Up in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark & Jo Yardley)
Baby in Show: Border Collie
Aust Ch Trucharm State Of Affairs (AI) (S & K Leslie)
Minor in Show: French Bulldog
Aust Ch Koziam George Clooney (John King / Ray Scells / Kim Stansfield)
Puppy in Show: Boxer
Aust Ch Redbush Blood Diamond (AI) (R & S Carstens)
Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Open in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Wazky Don't Take It Personally (K M Ritter)
Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 74)
Aust Ch Rhumderry White Diamond (David Smith)
Intermediate in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Mohawk Paparazzi (Sandy Adsett)
Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust & Neut Ch Mohawk Thriller (Sandy Adsett)
Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Marcavan Pretty Little Liar (Amanda Dunne)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Baby of Breed: Syon Burlesque (Mrs C Ross)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sianjo Silva Wolf (Ann Parker)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Maraschino Barney-Boy (Imp NZ) (Jennifer McKell)
Bitch CC: Salinacruz Black N Tantrum (Imp NZ) (Ann Parker)
Intermediate of Breed: Aust Ch Sianjo Mistie Blue (Jennifer McKell)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Salinacruz Hot Shot (Imp NZ) (Ann Parker)
Baby of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Mohawk Paparazzi (Sandy Adsett)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karakush Nothing Up My Sleeve (L & H Gibson / J & R Cook)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Mohawk Thriller (Sandy Adsett)
Havanese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhumderry Fire And Ice (Mr D Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rhumderry White Diamond (David Smith)
Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Pug
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Troycole Miss Devine (Mr & Mrs Dunn / Mr & Mrs Cash)
Puppy of Breed: Luashma Bindi Eye (Mr & Mrs Dunn / Mr & Mrs Cash)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Glishanna Tyrers Hocus Pocus (Imp IRE) (Julie Tyrer)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 43)
Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
Runner Up in Group: Jack Russell Terrier
Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Classicyds Wreck It Ralph (J & R Cook / J & N Attridge)
Junior in Group: Australian Terrier
Aust Ch Wanora La Rough n Ready (Wanora Kennels)
Intermediate in Group: Glen of Imaal Terrier
Bailielands Taiscealai (Imp IRL) (Kathleen O'Donnel)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Taufield Scarlett Rendezvous (Kathleen O'Donnel)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Taufield Space Warrior (Kathleen O'Donnell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wanora La Rough n Ready (Wanora Kennels)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Franter Red Cherry (Wanora Kennels)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Taufield Warrior Princess (Kathleen O'Donnell)
Baby of Breed: Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)
Aust Bred of Breed: Wanora La Big n Rich (Wanora Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Taufield Scarlett Rendezvous (Kathleen O'Donnel)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Towsytyke Raisin A Ruckus (M Lee)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Glen of Imaal Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bailielands Taiscealai (Imp IRL) (Kathleen O'Donnel)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Hollybrook Bobby Dazzler (Imp NZ) (J & N Attridge)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Baby of Breed: Classicyds Wreck It Ralph (J & R Cook / J & N Attridge)
Norwich Terrier
Baby of Breed: Norwester All Eyez On Me (Imp NZ) (K Boughen)
Scottish Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Anrias Beowulf (Stacy Kellie)
Baby of Breed: Upyrkilt Magic of Music (Stacy Kellie)
Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC: Ejsterling Drunk in Love (Eda Girdham)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yorsar Going Down Under From Ashgate (Imp UK) (T Boughen)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lairdoo Bellas Secret (Kathy Mankey)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Marilyn Morphet (QLD) (Group Entry : 49)
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
Runner Up in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Copperkee Once Upon A Time (Mrs D & Miss J Creagh)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Pencandy Soul Destiny (Tina & Neil Crocker)
Junior in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (K & K M Ward)
Baby of Breed: Aust Ch Wameika Quickhitch (Ward)
Cocker Spaniel
Res Bitch CC & Minor of Breed: Pencandy Soul Destiny (Tina & Neil Crocker)
Baby of Breed: Copperkee Once Upon A Time (Mrs D & Miss J Creagh)
Intermediate of Breed: MacDolly Cantfightthemoonlight (Mrs Jennifer Robb)
Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Mr President TD (Lyn Kemp)
German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Warwiba Inca Gold (Matt & Tanya Fraser)
Aust Bred of Breed: Wauchope My Lil Darlin (Matt & Tanya Fraser)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Dog CC & Puppy of Breed: Terracarol Black Pepper (C Wardle)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Croftsway Split The Deck (Imp NZ) (Ms D & Miss J Creagh)
Weimaraner
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
Bitch CC & Minor of Breed: Kadma Oops We Tied the Knot (Alana Meek)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Marilyn Morphet (QLD) (Group Entry : 36)
Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark & Jo Yardley)
Runner Up in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Sup Ch Graedon Timefsuccess (Mrs J Ireland)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Dongunya Dana (J & S Donaldson)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Seablueridge Ringo (Trish Gonzalez)
Intermediate in Group: Borzoi
Aust Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stonecrest Oscar De La Renta (M & K Stone)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Lijolba Dark Knight Rising (AI) (Heidi McKay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Graedon Timefsuccess (Mrs J Ireland)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graedon Sargeant Pepper (Mrs J Ireland)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Olivia (Mark & Jo Yardley)
Dachshund (Smooth Haired)
Baby of Breed: Almarjo Pretty Woman (Mark Yardley & Jo Scott)
Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bayan Vintage Valentino (AI) (D C & C A McGreevy)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Braddon (J & S Donaldson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dongunya Dana (J & S Donaldson)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seablueridge Ringo (Trish Gonzalez)
Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Junabeez J Adore by Dior (Mrs J G Miller)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD) (Group Entry : 54)
Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Runner Up in Group & Open in Group: Swedish Vallhund
Aust Sup Ch Dlarah Little Red Corevette (Amanda Smith)
Baby in Group: Border Collie
Aust Ch Trucharm State Of Affairs (AI) (S & K Leslie)
Minor in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Justjuno (C & A Mitchell)
Puppy in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Mirribandi Merveilleux HT (Kathryn Winton)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Open Neuter in Group: Swedish Vallhund
Aust Ch Dlarah Kentucky Rain (Amanda Smith)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Baby of Breed: Wilbama Fairhaven Jazz (Corinne Chandler)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelprin Grand Entry (Corinne Chandler)
Australian Kelpie
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Callicoma River Runs Red AD JD GD HT (Sue Thomson)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aolani's Maisilva Gunpowder (Imp USA) (Mrs Kellie Vardy & Ms Donna Puttock)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch One Black Night av Vikholmen HT (Imp) (Kathryn Winton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mirribandi Juliette PT (Mrs J Hafey)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirribandi Merveilleux HT (Kathryn Winton)
Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trucharm Bostyn Legal (S & K Leslie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ionaborda All England Club (Catherine Bull)
Baby of Breed: Aust Ch Trucharm State Of Affairs (AI) (S & K Leslie)
Briard
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Cacharel Justjuno (C & A Mitchell)
Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glendawn Winforce Ceasar (L Hinricks)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Izalab Tuchntime (Leigh Hinricks)
Puli
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Majomarc Angie (Mr V Grasso)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dlarah Little Red Corevette (Amanda Smith)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dlarah Kentucky Rain (Amanda Smith)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Antudor Dream Police (S J Smith & D Neilson)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD) (Group Entry : 47)
Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Baby in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva The Lone Star (L C & R A Seare / C Yate)
Minor in Group: Dogue de Bordeaux
Bordogue Henrietta (Keith & Kylie Reid)
Puppy in Group: Boxer
Aust Ch Redbush Blood Diamond (AI) (R & S Carstens)
Aust Bred in Group: St Bernard
Aust Gr Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
Boxer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Redbush Blood Diamond (AI) (R & S Carstens)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Redbush Millenium Diamond (AI) (R & S Carstens)
Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Derringer What a Chance (Imp NZ) (Harnell/Fabian/Goodwin-Smith)
Baby of Breed: Derringer Gypsy Lady (imp NZ) (R Harnell & L Fabian)
Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Paige (Keith & Kylie Reid)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Bordogue Bryce (Keith & Kylie Reid)
Baby of Breed: Bordogue Poppy (Keith & Kylie Reid)
Minor of Breed: Bordogue Henrietta (Keith & Kylie Reid)
Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Keyartay Crows Dozer (S B Ross)
Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Munchener Nardoo von Wotan (B Frewen-Lord & Y Hopf)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wulfgar Fraulein Emily (Mr A McNab & Mrs S Gendle)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nellabah Pat Cash (P Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kyushu Play With Me (T McNab & C Kelly)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy Terra Sancta (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Aeukanmanuva The Lone Star (L C & R A Seare / C Yate)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Draycan Indulge in Brandy (Stacy Guilfoyle)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Summervogel Blitzon (Kelly O'Connor)
Dog CC & Puppy of Breed: Draycan Ace Of Spades (Draycan Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Draycan Miss Monroe VS (Stacy Guilfoyle)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD) (Group Entry : 30)
Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Runner Up in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Wazky Don't Take It Personally (K M Ritter)
Baby in Group: Schipperke
Pandec Fire Fox (Mr P & Mrs D Comrie)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Koziam George Clooney (John King / Ray Scells / Kim Stansfield)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Tanzapaw My Girl Lolly Pop (Mrs Tania McAlister)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Talkon Hot Chilli Chocolate (L Y Carpenter)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sherae Creme Fluff N Lace (Jeni Elms)
Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Paceaway Top Fashion (AI) (Ms M Lee)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Koziam George Clooney (John King / Ray Scells / Kim Stansfield)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mysticrafael pan for diamonds (A Keast / V & N Gladstone)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Myflair Justa Raffles Dancer (Mr & Mrs Barton)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wazky Don't Take It Personally (K M Ritter)
Poodle (Toy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ziada Sultan of Jazz (Ms D M Craig)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ziada The Other Woman (Mrs J Craig)
Baby of Breed: Ziada Whispering Jazz (Mrs J Craig)
Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tanzapaw First Edition (Tania McAlister)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tanzapaw My Girl Lolly Pop (Mrs Tania McAlister)
Baby of Breed: Pandec Fire Fox (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)