The Australian Cattle Dog Club of SA (SA)
Date of Show : 13-Jun-2022 (Monday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Kerry King (SA) (Total Entry : 238)
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Runner Up in Show & Junior in Show: Dalmatian
Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Winterbourne Irish Allure (Mrs Annette Scott)
Minor in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (D M Findlay & S J Caracoussis)
Puppy in Show: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Intermediate in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart Kennels & K O'Malley)
Open in Show: Basset Hound
Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
Runner Up Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch/Neut Gr Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Audrey Vandersteen (SA) (Group Entry : 40)
Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Baby in Group: Pug
Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)
Minor in Group: Pug
Aust Ch Sebandee Yellow Brick Road (Mrs T & Miss A Beavis)
Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Mocqui Black Opal (P A Welk)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Mocqui Black Opal (P A Welk)
Baby of Breed: Mocqui Zeus (Lynette Walker)
Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Xtina Kirito (L Stephenson)
Bitch CC: Aust Ch Tibchi Elegant Lexie (P A Welk)
Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)
Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Havasilk jingle bells rock (Mrs Gillian Smith)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Pug
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sebandee Yellow Brick Road (Mrs T & Miss A Beavis)
Baby of Breed: Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Susan Foster (SA) (Group Entry : 40)
Aust Ch Winterbourne Irish Challenger (Mrs Annette Scott)
Runner Up in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Winterbourne Irish Allure (Mrs Annette Scott)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)
Junior in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)
Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Regisvista The Taskmaster (Regisvista Kennels)
Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Chanpema Baby Spice (Chanpema Kennels)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Money Talks (Kerryn Pearson)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clanach Foxtrot at Boarbadger (M & P Merchant / E Parker / N Gouzos)
Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Winterbourne Irish Challenger (Mrs Annette Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Winterbourne Irish Radiance (Mrs Annette Scott)
Baby of Breed: Winterbourne Irish Allure (Mrs Annette Scott)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart License To Chill (Anvilhart Kennels)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Minor of Breed: Aust Ch Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Puppy of Breed: Aust Ch Anvilhart My Bro The Gigolo (Anvilhart Kennels)
Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rubybrae Ollie (Maureen Schutt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Crazy Daisy (Gumhaven Kennels)
Baby of Breed: Outfox Andi (Maureen Schutt)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Rosemary Kemp (SA) (Group Entry : 30)
Aust Ch Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart Kennels & K O'Malley)
Runner Up in Group & Open in Group: Brittany
Aust Gr Ch Tendayi Magic Now n Forever (P Marsh & A Rogers)
Baby in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Dizzyki Shush Romulus (AI) (Dizzyki Kennels)
Minor in Group: Golden Retriever
Aust Ch Baradav Shoeshine (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)
Junior in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tendayi Magic Now n Forever (P Marsh & A Rogers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tendayi Encore With Magicbrit (AI) (P Marsh & A Rogers)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)
Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Dizzyki Shush Romulus (AI) (Dizzyki Kennels)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart Kennels & K O'Malley)
Minor of Breed: Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)
Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Baradav Shoeshine (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)
Murray River Retriever
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)
Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Inchara First High Flyer (Miss J Manser & Miss C Fisher)
Weimaraner
Baby of Breed: Morago Spirit Of Lake Iowa To Poshvwei (Jessie Hughes)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Laugharne Escapee Xtrordinaire (T J Marschall & S Garrett)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Ms Carolyn Potts (SA) (Group Entry : 31)
Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Frieden Hooley Dooley (AI) (Mrs C A Tonkin)
Puppy in Group: Basset Hound
Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Junior in Group: Harrier
Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr & Neut Ch Wattswires The Old Tin Hat TK.S (Linda Robinson)
Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beauchasseur Jack be Nimble (Chris Lawrence)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)
Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Frieden Hooley Dooley (AI) (Mrs C A Tonkin)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Wattswires The Old Tin Hat TK.S (Linda Robinson)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)
Harrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tirowen Declan Wright (Peter & Joan Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Creena Pretty in Pink Peggy (C & J Michelmore)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Baby of Breed: Mistypoint Colours Of Autumn (Ms T L Edwards)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Mistypoint Colour Me Perfect (Ms T L Edwards)
Whippet
Minor of Breed: Hydale Silver Shamrock (A Anderson)
Puppy of Breed: Hydale Tyger Tiger (A Anderson)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Ms Monica McCaffery (SA) (Group Entry : 41)
Aust Sup Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Gr Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (D M Findlay & S J Caracoussis)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)
Junior in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)
Intermediate in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Rendevous Noire (Miss E Bennett)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)
Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Southspirit Edge Of Reality (Miriam Schiller)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Res Dog CC & Junior of Breed: Thistledust Suede in Blue (K Davis)
Bearded Collie
Baby of Breed: Bonibraes Whole Lotta Love At Mirdath (Elaine Bladon)
Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)
Border Collie
Bitch CC & Puppy of Breed: Uttercharm Mapled Bacon (Joanne Symonds)
Baby of Breed: Tookurra Shaken Not Stirred (P Wachtel & M Schiller)
Baby (Bitch) of Breed: Monifieth Dream Catcher (Mrs D J Younger)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Noblestarzz Crazy In Love JC (Miss Lee-Anne Roe & Mr Gary J Dewing)
Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Rendevous Noire (Miss E Bennett)
Norwegian Buhund
Baby of Breed: Blackcombe Brynhild's Protege At Southspirit (Miriam Schiller)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (D M Findlay & S J Caracoussis)
Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Harradei By Design (Lentaridy Kennels & H J Innes)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr John Sullivan (SA) (Group Entry : 30)
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: St Bernard
Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)
Junior in Group: Newfoundland
Storybrook Caught Ya Peakin (R & L Chapman-Stevens)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfashion Here We Go Again (Marianne Howie)
Open in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Centre Stage (Mr D Klingberg/Ms W Osborn/Ms T Dziego)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch/Neut Gr Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)
Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shokuma Centre Stage (Mr D Klingberg/Ms W Osborn/Ms T Dziego)
Alaskan Malamute
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch/Neut Gr Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)
Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Dobregal Girls Wanna Have Fun (Mrs Tanya Schubert)
Baby of Breed: Dobregal Ramblin Man (Tanya Schubert)
Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Newfashion I Could Be The One (Newfashion Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfashion Here We Go Again (Marianne Howie)
Baby of Breed: Newfashion A Little Bit Fancy (Newfashion Kennels)
Puppy of Breed: Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)
Junior of Breed: Storybrook Caught Ya Peakin (R & L Chapman-Stevens)
Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sollerus Forged In The Flame (W & J Grundy)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Snowispa Fire In The Sky (AI) (T Haynes & Di Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimskova Frosty Jack (Miss R Regan)
Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)
Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bushsong Tacojade Candy Floss (Greg Green)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Ms Kerry King (SA) (Group Entry : 26)
Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Hygamble Sookie Stackhouse (R Sheridan-McVicar)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shih Tzu
Aust Neut Ch Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)
Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hygamble Sookie Stackhouse (R Sheridan-McVicar)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hygamble Sergeant At Arms (Ms T Huitema & Mrs R Sheridan-McVicar)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bulltorious It Was All A Dream (Eyvonne Piwen)
Baby of Breed: Majestueux Let There B Carnage (Ms T Cumner)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Preciousbull Regarde Moi (Cherie Terry)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)
German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kafe Mochacino (Kafe Kennels)
Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)
Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Shih Tzu
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shemara Buttercup (Marion & Andrew Kidd)