Canberra All Breeds Kennel Club Inc Canine Carnival (ACT)
Date of Show : 7-Oct-2013 (Monday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Keith Simmons (New Zealand)
Aust Ch Chesterhope Never Ask Why for Daykeyne (Imp NZ) (Tabatha Buckley & Cara O'Neill)
Baby in Show: German Wirehaired Pointer
Korskote The Fifth Element (Miss A L Atkinson & Mrs S H Wright)
Minor in Show: Japanese Spitz
Mannerking Mystical Things (Debbie King)
Junior in Show: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)
Intermediate in Show: West Highland White Terrier
Whitebriar Jilly O The Valley (Michael and Kate Keely)
Open Neuter in Show: Dobermann
Dual Ch (T) & Neut Ch Bisart Diamond Spirit CGC CD ET WAC ROM AOM (Bisart Kennels)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Keith Simmons (New Zealand)
Am Gr Ch Rose-Treasure Win One For The Gipper (Imp USA) (J Williams)
Minor in Group: Affenpinscher
Aust Ch Elcavel Amazing Grace (Mrs K A Rolfe)
Junior in Group: Havanese
Oleala Bazinga (P Hoole / K Jensen)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elcavel Absolutely Amazing (Mrs K A Rolfe)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Elcavel Amazing Grace (Mrs K A Rolfe)
Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Dalvreck Moondust (Imp UK) (M Chalmers & L Morris)
Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Espero Merci Beaucoup (P Brennan & V Morse)
Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Broughton Princess Olivia (Meken Kennels)
Baby of Breed: Littleheros Mighty Goddess (Georgia Browning)
Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)
Baby of Breed: Oleala Dandi Lion (P Hoole / K Jensen)
Junior of Breed: Oleala Bazinga (P Hoole / K Jensen)
Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berizza in her wildest dreams (Maureen Friend)
Puppy of Breed: Piccino Lois Lane (Maureen Friend/ S & M Reeve)
Lowchen
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lowenhart Kickup TheHeini (L & C Horne)
Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Rose-Treasure Win One For The Gipper (Imp USA) (J Williams)
Puppy of Breed: Kabova I've Got The Magic (J Williams)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shadowvale A Quiet Roar (Meken Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashjay Candy Kane (Meken Kennels)
Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lannaj Beetles Diamond Diva (Alanna Gavan / Jan Clarke)
Baby of Breed: Lannaj Pretty in Pink (Alanna Gavan / Jan Clarke)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)
Whitebriar Jilly O The Valley (Michael and Kate Keely)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Minor in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema All Eyes On Us (Chanpema Kennels and P Hopkins)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)
Open in Group: Border Terrier
Aust Ch Burrowa Curtain Call (Edenside Kennels)
Open Neuter in Group: Border Terrier
Neut Ch Witby Hell For Leather JD SD SE RN ET (Dr Penny Mead)
Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cliftop Zipping In (Sharon Gilkison)
Border Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Burrowa Curtain Call (Edenside Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Chanpema Royal Flush (Chanpema Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Chanpema All Eyes On Us (Chanpema Kennels and P Hopkins)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Witby Hell For Leather JD SD SE RN ET (Dr Penny Mead)
Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kubhaven Bendoc Bones (Kath & Gerry Bush / Carol Krawczyk)
Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)
Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Foxscott Blue Knight NE (Daniel Adams)
Baby of Breed: Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Junior of Breed: Clayco High Mtn Riverland (Kelly Hooper)
Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Joelleigh Darya Ye Noor (Leesa Musgrove)
R/UP BOB and Dog CC: Bekmar Eric Clapton (Mrs J Clifford)
Junior of Breed: Covejack Surfy Chick (Jayne Hawkins)
Scottish Terrier
Baby of Breed: Juscot Show Me The Money (Imp NZ) (J Stapleton/ J Sargent/ M & D Barnett)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westrova Stoic Sweet Verity (John Mills / Frances Strover)
West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Whitebriar Jilly O The Valley (Michael and Kate Keely)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)
Aust Ch Chesterhope Never Ask Why for Daykeyne (Imp NZ) (Tabatha Buckley & Cara O'Neill)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Riftintime Midnight Maple (Trevor & Michelle Ament)
Baby in Group: German Wirehaired Pointer
Korskote The Fifth Element (Miss A L Atkinson & Mrs S H Wright)
Minor in Group: Golden Retriever
Goldbrior Be It In Fine Style (N Kay and L Olsen)
Junior in Group: Golden Retriever
Aust Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kingsway Turn Me Free (Marcia Kingston & Debbie Clarkson)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Kingsway High Flyer (Marcia Kingston)
Bitch CC & Minor of Breed: Bellebriar Time Share (Kingston/Hatherly/O'Keefe)
Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Highgatte Ima Believer (M & D Barnett / J Stapleton)
Flat Coated Retriever
Baby of Breed: Skyehaven All Guns Blazing (M O'Shannassy / T Corbell)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Take The Lead (Jo Roberts)
German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Mountain View National Affair With RLB (Imp USA) JH (Mrs S H Wright)
Baby of Breed: Korskote The Fifth Element (Miss A L Atkinson & Mrs S H Wright)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Am Ch Aspendels Bewitched O Korskote (Imp USA) (Miss A L Atkinson)
Golden Retriever
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martygold Super Hornet (Teresa Anderson)
Minor of Breed: Goldbrior Be It In Fine Style (N Kay and L Olsen)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Riftintime Midnight Maple (Trevor & Michelle Ament)
R/UP BOB and Dog CC: Riftintime Special Maple (Mr T & Mrs M Ament)
Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chesterhope Never Ask Why for Daykeyne (Imp NZ) (Tabatha Buckley & Cara O'Neill)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daykeyne Me Me Me (Tabatha Buckley)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal (Amanda Williamson)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Greywei Hearts on Fire (Greywei Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Greywei Back Home Again (Greywei Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Jean Butterfield (SA)
Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Foxhound
Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Baby in Group: Norwegian Elkhound
Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)
Puppy in Group: Beagle
Bayhound Carols In The Park (Paul Orman)
Junior in Group: Deerhound
Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)
Aust Bred in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)
Open Neuter in Group: Saluki
Aust & Neut Ch Baghdad A Dream Come True (Mr J & Mrs J Klok / Mrs P Bockman-Chato)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tianze Warlock (Bear Paintain)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bayhound True Blue (Paul Orman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Bayhound Carols In The Park (Paul Orman)
Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)
Foxhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss/Sylvia Munro)
Norwegian Elkhound
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Halgrove Bondjamesbond (P / K & K McIntyre)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Halgrove Shakeurbonbon (P / K & K McIntyre)
Baby of Breed: Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykumos Deives Thunder Heart (Imp USA) (P J Batten)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Bitch CC: Shelridge Mbizi Midnight Magic (D Redman)
Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Baghdad A Dream Come True (Mr J & Mrs J Klok / Mrs P Bockman-Chato)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Rosemary Kemp (SA)
Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
Minor in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Believe In My Love (Glenda Grant)
Junior in Group: Australian Kelpie
Tinaru Penny Arcade (T Dixon)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kalan Sky Salute (Joy Wangler)
Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tinaru Penny Arcade (T Dixon)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalan Sky Salute (Joy Wangler)
Minor of Breed: Tinaru In The Red (T Dixon)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Kla Simply My Pal (J Spacek)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blueamble My Toyboy is Black (A & J Lamberton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure (Imp USA) (Donna Puttock and Lisa Willis)
Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arrynmist Jagger (Rob and Ann Ryan)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Corsini Grayson (AI) (T A Glawson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rerifar Serendipity (Fay Philp)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Weedram T Fler De Mousse (Tanya Harber)
Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Khayoz Momento (AI) (A J Cowin / C Valk)
Baby of Breed: Bordalace Magic Moments (Alison J Cowin)
Junior of Breed: Bordalace In Th Sky With Diamonds (Alison J Cowin)
Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Burdekin Believe In My Love (Glenda Grant)
Puppy of Breed: Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Junior of Breed: Cathkin Fabian Cancellara (Mr A & Mrs L Leslie)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Schonfeuer Hot Desire (T & A Mills)
Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wigelbears Sweet Escape (Ms P M Ellis)
Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharndah Jaggers Edge (K Mckay)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: NZ Ch Merthyr Wanda Be A Piper (Imp NZ) (Mr D P Dawes)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)
Aust Sup Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)
Baby in Group: Samoyed
Apolar Within Temptation (S Samuelsson)
Open Neuter in Group: Dobermann
Dual Ch (T) & Neut Ch Bisart Diamond Spirit CGC CD ET WAC ROM AOM (Bisart Kennels)
Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)
Anatolian Shepherd Dog
Baby of Breed: Tribocie Sweet As Pie (E & A Esad/ C Blandford/ I McGregor)
Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Oleala Got It Going On (Hoole/Jensen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Oleala Hide N Seek (Jensen/Hoole/Kelly)
Cane Corso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thoreoz Blue Angel (Mr O J Holland & Mrs A J Holland)
Dobermann
R/UP BOB and Dog CC: Bisart Hero Nhis Own Heart (Bisart Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) & Neut Ch Bisart Diamond Spirit CGC CD ET WAC ROM AOM (Bisart Kennels)
Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Treverhund Strike Force Keyarn (AI) (Deborah Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Treverhund Cop This Kharma (AI) (Deborah Thomas)
Samoyed
Baby of Breed: Apolar Within Temptation (S Samuelsson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Snerzok the Contessa (Nikki Morris)
Shiba Inu
Baby of Breed: Yukan Fukushima Go Fuyu (Anna-Lee Forsberg)
Siberian Husky
Baby of Breed: Avalanches Bling Bling (Steven Curtotti)
Minor of Breed: Arcticpalace Snow Bunny (Miss O Brunton / Mr C & Mrs R Foster)
Junior of Breed: Avalanches Astro Starnavigator (Steven Curtotti)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mikulov Jingle All The Way RN ET DWDF.S (Richard & Mara Herba)
St Bernard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Rosemary Kemp (SA)
Aust & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Baby in Group: Shih Tzu
Beltzu Delta Blue (Melissa O'Brien/Belinda Heersema)
Minor in Group: Japanese Spitz
Mannerking Mystical Things (Debbie King)
Puppy in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Justis Prevails (Gail Moxey)
Intermediate in Group: Lhasa Apso
Chanceinn's Lady Luck (Imp UK) (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Open Neuter in Group: Shih Tzu
Beltzu Angels Brought Me Here (Belinda Heersema)
Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zareba Justis Prevails (Gail Moxey)
British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eddybul Hells Bells (Laurie Edwards)
Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherae Pink Mist N Willows (Gooding/Thompson)
Dalmatian
Bitch CC & Junior of Breed: Thunderspot Violets Are Blue (Melissa O'Brien)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lepride Dita Von Tesse (Gail Skinner)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daccord Laurent Perrier (Gail Moxey)
German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Diamondpark Allawa Express (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Diamondpark Annaleese (IID) (Lynne Wilson)
Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mannerking New York (Debbie King)
Minor of Breed: Mannerking Mystical Things (Debbie King)
Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng & Aust Sup Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)
Puppy of Breed: Zaland Nauti N Nice (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Intermediate of Breed: Chanceinn's Lady Luck (Imp UK) (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Westpriors Black Giorgio (K /J & P Hopkins / J & C Missen)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kylace Ringside Gossip (K Gallimore)
Shar Pei
Baby of Breed: Rynkls Peiattention comesto Oz (AI) (Di Gooding/ Neil Thompson)
Shih Tzu
Bitch CC: Tzutique A Tail To Tell (Robyn Hawke/Melissa O'Brien/Belinda Heersema)
Baby of Breed: Beltzu Delta Blue (Melissa O'Brien/Belinda Heersema)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Beltzu Angels Brought Me Here (Belinda Heersema)
Tibetan Terrier
Baby of Breed: Tibetoes Captain Fantastic (Pamela Ellis)