Waterloo Bay Kennel Club AM show (QLD)
Date of Show : 8-Oct-2016 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mrs Dianne Besoff JP (NSW) (Total Entry : 579)
Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Baby in Show: Dobermann
Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Junior in Show: Pug
Pickapug Dark Warrior (Mrs B Sorensen & Mrs T Ohl)
Intermediate in Show: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree painted cowboy (Ms M L Clarke)
Aust Bred in Show: Afghan Hound
Aust Sup & FCH Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Staffordshire Bull Terrier
Ejsterling Sweet Child of Mine (K & K Bates)
Runner Up Neuter in Show: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Ms E Head)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Ros Barden (NSW) (Group Entry : 100)
Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Runner Up in Group & Open in Group: Italian Greyhound
Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Baby in Group: Pomeranian
Pomquest Uptown Girl (Mr B & Mrs S Abraham)
Puppy in Group: Lowchen
Paceaway Xanadu (Trina Ellem & Darren Freese)
Junior in Group: Pug
Pickapug Dark Warrior (Mrs B Sorensen & Mrs T Ohl)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Mondelise Tiger Lily (B Bissett)
Runner Up Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Anyang Octavia (Korine Lewis)
Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/Lux/Cro/ & Cro J Ch Aussie Dream Dress to Impress (Imp CRO) (Annette Collins & Kristina Pastiu)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Allannette Devil in Disguise (AI) (Annette Colins & Kristina Pastiu)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daisymont Time In Motion (Bronwen Gordon/ Patricia Fernleigh)
Res Dog CC: Aust Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Junior of Breed: Morganlea Rainmaker (D Dickson)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Louie Bedazzled (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Oakway Jubilation (Jill Marks)
Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Xanadu (Trina Ellem & Darren Freese)
Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Soyeux Beautiful Mia (B Beeves)
Papillon
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Papunique Pheobes Choice (B Bissett)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mondelise Tiger Lily (B Bissett)
Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Neverending Story (Mr B & Mrs S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Wildest Dreams (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby of Breed: Pomquest Uptown Girl (Mr B & Mrs S Abraham)
Pug
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pickapug Dark Warrior (Mrs B Sorensen & Mrs T Ohl)
Baby of Breed: Anyang Uptown Girl (Anyany Pugs)
Intermediate (Bitch) of Breed: Calbar A Little Black Witch (B J & N J Houldsworth)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Anyang The Scribblers (Anyang Pugs)
Open of Breed: Aust Ch Anyang Fa Mulan (B J & N J Houldsworth)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Anyang Octavia (Korine Lewis)
Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shadowvale Moon Hunter (AI) (P / C & R Stringfellow)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW) (Group Entry : 76)
Aust & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mystreebox Isabella Ava (Robyn Scott)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Swanky The Force Awakens (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ejsterling Sweet Child of Mine (K & K Bates)
American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ravinboutya TwentyFour Seven ET CA (M Boucher)
Australian Terrier
Baby of Breed: Cliftop Blue Denim (Wanora Kennels)
Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chismene Dance Inya Pants (Mrs C Van Beek)
Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Dabews Wee Kenny (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Witchend Wee Quest Amore (Mrs S Roberts)
Cairn Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Cold Case (Maxine Lee)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)
R/UP BOB & Bitch CC: Mystreebox La Carlotta (Lester Flood)
Res Dog CC: Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)
Baby of Breed: Mystreebox Isabella Ava (Robyn Scott)
Baby (Dog) of Breed: Mystreebox Riviera de Palma (Robyn Scott)
Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Belljacks Maggie May (S & K Whyatt)
Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)
Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Swanky The Force Awakens (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Bitch CC & Junior of Breed: Swanky Let Her Rip (Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)
Intermediate of Breed: Ejsterling Drunk in Love (Eda Girdham)
Aust Bred of Breed: Ishiross Napoleon Dynamite (Eda Girdham)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Ejsterling Sweet Child of Mine (K & K Bates)
Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & NZ Ch Whitebriar Juan Del Pino (Imp NZ) (Mr G & Mrs C R Bowers)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Jenny Whitney (NSW) (Group Entry : 110)
Aust Ch Shaunuff Whole Lotta Love (D Winch & P Johnson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Gamecall Rhythm Of The Waves (Mrs K Morris)
Minor in Group: Irish Setter
Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Open in Group: Chesapeake Bay Retriever
Aust Ch Crowlee No Regrets (Margaret Wedgwood)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)
Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Wameika Rogue Nation (Karen & Kimberly Ward)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wameika Nvee Dark Shadows (AI) (Ward)
Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Crowlee No Regrets (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande CCD (Margaret Wedgwood)
Cocker Spaniel
Baby of Breed: Watersmeet Wildfire (Mrs L Emerton)
Junior of Breed: Myshalair Made For Mischief (Ms H J Yeates)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cobalt Special Delivery (Mr W & Mrs L Vickery)
Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Truly Yours Black Breaking Records (Imp DMK) (Gillian Clubb)
English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orwin Jolene Jooleen (Ruth Best & Lesley Shirley)
Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hawksdale My Secret Surprise (Ms D & Miss J Creagh)
German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whistlewire Hot Stuff (Leanne Pooley)
Baby of Breed: Whistlewire Riesling Star (Leanne Pooley)
Golden Retriever
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shaunuff Whole Lotta Love (D Winch & P Johnson)
Baby of Breed: Gamecall Rhythm Of The Waves (Mrs K Morris)
Puppy of Breed: Ciganyoz Shutup N Dance Withme (AI) (Mrs A Page)
Irish Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brodruggan Sirius Stargazer (Gary Ward & Jacque Pollitt)
Intermediate (Dog) of Breed: Cueunaich Missouri (C & A Pearen)
Irish Water Spaniel
Baby of Breed: Waterboys All Shook Up (Melissa Grant & Penni Smith)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Tenarda All Class (Margaret Wedgwood)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynstream Blonde On Blonde (AI) (Mrs J H McLaurin)
Puppy of Breed: Wynstream Washington (Ms D & Miss J Creagh)
Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)
Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ashlaren Million Dollar Gem (Mrs Lainie Knox & Mrs Amy Page)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Crusienif Hot Tricks (Amanda Williamson)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Cocomoselle Aperitif (Ms K Rogers)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ashbolt Ark Royal RN TD ET (Amanda Williamson)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ghostwriter Heavens Devil (Mr V G Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Cadawalder (Bruce & Bev Cornish)
Res Dog CC: Aust Ch Ricochez Faleiry Ercwlff (Bruce & Bev Cornish)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Rosemary Easton (NSW) (Group Entry : 91)
Aust Sup & FCH Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Ava Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Tea Rose (M A Davidson & L M Dunn & C Speed)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Grandslam (Mark & Jo Yardley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Afghan Hound
Aust Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)
Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & FCH Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)
Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tracjobea Black Hawk (Jenny Sweeney)
Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cordova Mila Ksana (Jill Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Cordova Ringmaster (Louise Seigert)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chipal The Summer Breeze (L Dorr/J Meharry)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Chipal The Breeze in Motion (L Dorr/ J Meharry)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Valgarden Parisienne (V Bowden)
Baby of Breed: Shasdin Royal Ma Belle Amie (AI) (J & T McDonald)
Minor of Breed: Valgarden Victorious (Val Bowden)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Grandslam (Mark & Jo Yardley)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Dakley Herr Wilhelm (D Cross)
Baby of Breed: Almarjo Ava Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Puppy of Breed: Dakley Athena (D Cross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)
Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fayrewyre Tea Rose (M A Davidson & L M Dunn & C Speed)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Strzelecki (M Davidson & L Dunn)
Baby of Breed: Sandswept Pretty Little Liar (Carol Sands)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Agwyr A Star called Asher (D G Hoyle & A Beecher)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shasdin Wiry All Shook Up (J & T McDonald)
Pharaoh Hound
Bitch CC & Minor of Breed: Kinghunta Dirty Little Secret (Karen Lever & Kyall Krause)
Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mrs Joan Bray (NSW) (Group Entry : 73)
Castastar Delilah HT (Mandy Doyle)
Minor in Group: Border Collie
Trucharm Life on Mars (S & K Leslie)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree painted cowboy (Ms M L Clarke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Neut Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)
Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal Scary Mary (Mark & Glenys Armstrong)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Stockaway Blue Eve (Mr S Lawrence & Mr E O'Donnell)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Dewregal En Guarde (J Phillips)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)
Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykinta Night Maestro ET (Elise Lenske)
Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch MIrribandi Rebellion HT (K Winton & H Cremona)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mirribandi Merveilleux HT JC RN (Roger Winton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Mirribandi Serenity (AI) HT (Kathryn Winton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)
Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Trucharm Life on Mars (S & K Leslie)
Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Highclere Show Me The Money (Cecilie Kemp)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mirriyuula De Ja Blu (T & A Jenkins)
Intermediate of Breed: Aust Ch Keamaree painted cowboy (Ms M L Clarke)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Castastar Delilah HT (Mandy Doyle)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Fax Mission Impossible (Catherine Walker)
Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Rayora Stylish Oak (Helen Gordon)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Maliddie Wizard Of Merlot (Helen Gordan)
Junior of Breed: Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier)
Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trendam Magic Man (Ms A J Smith)
Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trehilyn Front and Finish (David & Tania Brady)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Julie Gotch (NSW) (Group Entry : 42)
Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Vevey Fight Fire with Fire (A Rogers/L Thomson)
Baby in Group: Dobermann
Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb & Denise Klaaysen)
Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Ms E Head)
Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southrnwolf O God Of Hosts (S Presland)
Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vevey Fight Fire with Fire (A Rogers/L Thomson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zollikon I Gotta Feeling (A Rogers/E Sankey)
Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Stennaroo Takin A Chance (Mr Barrie & Mrs Maria Stennings)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Malabek Debonnaire (Imp NZ) (Mr Barrie & Mrs Maria Stennings)
Dobermann
Baby of Breed: Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Korey (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bordogue Burning Ember (Keith & Kylie Reid)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb & Denise Klaaysen)
Baby of Breed: Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nellabah Pat Cash (P Bowers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Ms E Head)
Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Winter Melody Your Miss Trouble (Imp POL) (Melissa Starkey)
St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Mary Hickie (NSW) (Group Entry : 87)
Aust Ch Danrith Say My Name (Mr James Bennett)
Runner Up in Group: French Bulldog
LeFergo Thor in Tou (Dr A & Dr L Ferguson)
Baby in Group: British Bulldog
Beeman Sassy Sexy Wiggle (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Minor in Group: Keeshond
Hunkeedori Walk All Over U (Liza Cassidy & Katrina Santas)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust & Neut Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)
British Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Britishpride Snow White (A & L Bearne / K Todd / S Hurford)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stonebridge Mr NicNac Paddywac (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Willamond Broom Hilda (Mrs D Morrison Teirney)
Baby of Breed: Beeman Sassy Sexy Wiggle (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Chow Chow
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Malaboo Oriental Treasure (J & T Cumner)
Baby of Breed: Malaboo Oriental Emporor (J & T Cumner)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) (Michelle Little)
French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: LeFergo Thor in Tou (Dr A & Dr L Ferguson)
Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eleganser Aurora Australis (A Bjornerem)
Baby of Breed: Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas / L Cassidy)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Hunkeedori Walk All Over U (Liza Cassidy & Katrina Santas)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (L Cassidy / B Thompson)
Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Amesen Turn the Page (Caroline Bouffler)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Lyngala Lotsa Twuble (Mr P & Mrs J Stringer)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Amesen Black Tie Affair (C Bouffler)
Baby of Breed: Zaland Enchanted Eden (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Danrith Say My Name (Mr James Bennett)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silkyelk Coffee and Jazz (Mrs C A Collin)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Silkyelk Turkish Tequila (D Randall)
Baby of Breed: Silkyelk Stars and Glory (Debra S Randall)
Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Shar Pei
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gablehaus AM Chin Mu (AI) (T & J Crisp)
Tibetan Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tsanggold Anyanka (Carol Bunkum)