Redcliffe Peninsula Kennel Club (QLD)
Date of Show : 9-Sep-2012 (Sunday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Ms Louise Dorr (QLD)
Aust Sup Ch Shelsian Sedona (I & C Spangler / S Sandford)
Runner Up in Show: Shiba Inu
Aust Ch Orienta Players Wild Card (D Bexton)
Junior in Show: Dobermann
Aust Ch Dobersmith Pure Black Witch at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Miss Patricia Nicholson (New Zealand)
Aust Ch Pomquest Dare To Dream (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Runner Up in Group: Papillon
Aust Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Jehannah Last Action Hero (Mrs C Ross)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Ja Dore Papa (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk Paparazzi (Vicki Bridle and Sandy Adsett)
Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Sandswept Lawbreaker (Carol Sands)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Merlmar First Knight (Mrs Ceri Ross)
Baby of Breed: Jehannah Last Action Hero (Mrs C Ross)
Junior of Breed: Aust Ch Noonameena Dancing Queen (J & Y Faber)
Chihuahua (Long Coat)
BOB & Puppy of Breed: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Rockn Up A Storm (Mrs Jennifer Watt)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Gr Ch Dearchi Dreams R Made (Amanda Ovens)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Modern Millie (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Chisanchi Voodoo Child (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Chinese Crested Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Paparazzi (Vicki Bridle and Sandy Adsett)
Puppy of Breed: Mohawk Hoozie Doozie (Sandy Adsett and Vicki Bridle)
Havanese
Puppy of Breed: Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole)
Italian Greyhound
Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Spirit Ovthe Night (Mrs J Marks)
Maltese
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Erintoi Keep The Fantasy (J M Spence)
Miniature Pinscher
BOB & Puppy of Breed: Yarrowfell Brutus Beefcake (Ms C Blyth)
Papillon
BOB: Aust Ch Papunique Tigers Wildchild (Janine Moy)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Arwen (Mrs J A Moy)
Baby of Breed: Roseswain Pixie Willow (Janine Moy)
Pomeranian
BOB: Aust Ch Pomquest Dare To Dream (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Ja Dore Papa (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Tibetan Spaniel
BOB: Shadowvale Arctic Frost (P C & R Stringfellow)
Bitch CC & Minor of Breed: Shadowvale Diamond Diva (P / C & R Stringfellow)
Baby of Breed: Shadowvale Jad Bal Ja (P / C & R Stringfellow)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Patricia Cameron (QLD)
Hapustaff A Pot Of Magic (Paula Hill)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)
American Staffordshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)
Dog CC: Aust Gr Ch Staffwild Rising Power (Fiona Raaen / Karen Gordon)
Bull Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Satori Sheez Set To Sizzle (L & G Stephenson)
Cairn Terrier
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kaddie (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
Junior of Breed: Aust Ch Koterana Moves Like Jagger (Mr G & Mrs C R Bowers)
Jack Russell Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Jacattack Bean A Skylark (Hobbs / Cartner)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ouwitllemate Wayward Angel (Donna Horne)
Kerry Blue Terrier
BOB & Minor of Breed: Chaduna Blu Hell Raizer (Avery / Ross / Lee)
Manchester Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)
Scottish Terrier
BOB & Minor of Breed: Scottsbairn Cruzn with Das Sin (C Moore & R Mallinder)
Dog CC: Jr Cz/Balk/Bulg/Mont/Mold & Aust Ch Cento Euri-Escot (Imp CZE) (C Moore & R Mallinder)
Staffordshire Bull Terrier
Junior of Breed: Hapustaff A Pot Of Magic (Paula Hill)
Tenterfield Terrier
BOB & Junior of Breed: Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)
Bitch CC: Aust Ch Fernlodge Super Sarah (C E & J F Chambers)
West Highland White Terrier
BOB: Aust Gr Ch Whitebriar Jump The Gun (Mrs D Le Brun / Mr G & Mrs C R Bowers)
Bitch CC: Aust Ch Whitebriar J'Adore (Imp NZ) (Mrs C Bowers & Mrs D Le Brun)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Roger Ellis (NSW)
Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) (Miss C Ryan)
Runner Up in Group & Junior in Group: German Wirehaired Pointer
Kobnko Ambrose V Eiger (AI) (Trisha Bond-Beckett)
Baby in Group: Weimaraner
Grausturm Big Boy Rides Again (Alana Meek)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Manunga Sno Easy (A Ugrinic)
Cocker Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Belcroft Steal A Kiss (Geoff Kill)
Bitch CC: Manunga Pandora (A Ugrinic)
Minor of Breed: Manunga More Bang For Ya Bux (A Ugrinic)
Puppy of Breed: Manunga Sno Easy (A Ugrinic)
Junior of Breed: Kimkiera Keep The Faith (Bev Duncan & Geoff Kill)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Fraelighte ForeignLegion (Miss Wendy Fox / Miss Kaye McGhie)
German Shorthaired Pointer
BOB & Puppy of Breed: Tealpoint Xena Warrior Queen (Ann-Marie Boyd)
German Wirehaired Pointer
BOB & Junior of Breed: Kobnko Ambrose V Eiger (AI) (Trisha Bond-Beckett)
Golden Retriever
BOB: Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) (Miss C Ryan)
Hungarian Vizsla
Minor of Breed: Freeman On The Money (Imp NZ) (Jacqui Shaw)
Junior of Breed: Aust Ch Hubertus Johnny Be Good (Trish Johnson & Damen Winch)
Irish Setter
Baby of Breed: Shadowvale Spiral Dancer (P / C & R Stringfellow)
Minor of Breed: Rhiannon Storm Warning (Miss Wendy Fox)
Labrador Retriever
BOB: Aust Ch Copperkee Give N Take (Ms D & Miss J Creagh)
Bitch CC: Aust Ch Dewick Touchof Spice TD (AI) (Mrs K Griffiths)
Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Wispan Amadore (Robynne Flynn)
Pointer
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)
Bitch CC: Aust Sup Ch Calberick Solitaire (Patrik & Sharon Berger)
Baby of Breed: Ponsonby Aristar At Tukeglen (Helen McCready and Colleen Dewson)
Junior of Breed: Calberick Foreign Ambition (Patrik & Sharon Berger)
Weimaraner
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grausturm Xtra Edition (Alana Meek)
Baby of Breed: Grausturm Big Boy Rides Again (Alana Meek)
Welsh Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)
Dog CC: Aust Gr Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Minor of Breed: Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Puppy of Breed: Ricochez Faleiry Ercwlff (Bruce & Bev Cornish)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Colleen Kirgan-Khoury (NSW)
Aust Sup Ch Baldev Enigma (Sara Skinner)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Graedon Time F Success (Mrs J Ireland)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Naughty Alice (M Yardley/ J Scott)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)
Afghan Hound
Puppy of Breed: Keywest Decadent Revenge (AI) (Penni Smith / Mr P & Mrs G May)
Beagle
BOB: Aust Sup Ch Baldev Enigma (Sara Skinner)
Bitch CC: Aust Ch Baldev Blonde Bombshell (Erin Ison)
Borzoi
BOB & Puppy of Breed: Meldham A Little Bit of Magic (J Piper)
Junior of Breed: Meldham Lost In The Moment (Peter & Karen Lever)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Aust Ch Graedon Time F Success (Mrs J Ireland)
Bitch CC: Aust Ch Adadach Aint She Luverly (Y Shaw & R Buitenhuis)
Baby of Breed: Maralya Moonwalk (V Bowden)
Minor of Breed: Maralya Colorado Sunshine (V Bowden)
Junior of Breed: Valgarden Samantha (V Bowden)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Assuana Assalyn (Mr G & Mrs R Assay / M Yardley & J Scott)
Minor of Breed: Almarjo Naughty Alice (M Yardley/ J Scott)
Puppy of Breed: Valgarden Pavlova (V Bowden)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB & Minor of Breed: Almarjo Foreign Kash (M Yardley/ J Scott)
Baby of Breed: Almarjo Kwik Affair (M Yardley / J Scott)
Grand Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Rickaby Bound For Glory (J Harnett)
Norwegian Elkhound
BOB: Kyxen Hollywell Eclipse (Murray & Diane Senior)
Dog CC & Junior of Breed: Kyxen Better Than Dad (S Howard & A Senior)
Pharaoh Hound
BOB: Aust Ch Sleykh In Central Park (AI) (Dr A L Oksa Walker)
Portuguese Podengo (Large Smooth Haired)
BOB: Sleykh Cacao Criollo (IID) (Dr A Oksa Walker)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)
Aust Sup Ch Shelsian Sedona (I & C Spangler / S Sandford)
Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
Australian Cattle Dog
Dog CC: Austrax Eleventh Hour (Ali Natoli)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Baby of Breed: Countryglen Aussie Fury (Mr Andrew Ziebell)
Minor of Breed: Blucalypt Pagan Gold (G & S Pinsent)
Australian Kelpie
BOB: Aust Ch Oatland Ruby Rose (Mrs D Kent)
Dog CC: Aust Ch Oatland Bingo (Di Kent)
Baby of Breed: Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)
Minor of Breed: Oatland Pollywaffle (Mrs D Kent)
Puppy of Breed: Oatland Black Velvet (Mrs D Kent)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB: Aust Ch Ambajaye The Detailer (Mr Andrew Ziebell)
Bitch CC & Junior of Breed: Kerimarlo Shooting The Breeze (Kerri Lougheed)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Bitch CC: Aust Ch Mirribandi Ultra Violet (Kathryn Winton)
Baby of Breed: Aust Ch Mirribandi Cairo (AI) (Kathryn Winton)
Border Collie
Dog CC: Aust Ch Taerlin Bohemianrhapsody (Mr T & Mrs C Wilcher / Mrs C Mostyn)
Collie (Rough)
Dog CC: Aust Ch Highclere Never Mr Beat (Cecilie Kemp)
Minor of Breed: Trenwyth Midnight Diamond (Sue Paige)
Finnish Lapphund
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Theldaroy French Scandal (L C & R A Seare)
German Shepherd Dog
BOB: Brynwood Bacardi Breezer (Mark Yardley/ Joanne Scott)
Baby of Breed: Karalcin Dakota (K Long)
Minor of Breed: Almarjo Zelda (M Yardley & J Scott)
Old English Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Our Queens Knight (Tracey & Wayne Weight / Sue Moore)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Shelsian Sedona (I & C Spangler / S Sandford)
Dog CC: Aust Sup Ch Tiakina Tilyabluintheface (Philip / Michelle & Bianca Hickey)
Puppy of Breed: Aliste Like My Style (Brennan-Lim/Goodwin)
Swedish Vallhund
BOB: Aust Gr Ch Dlarah Little Red Corevette (A Mckee & L Darling)
Bitch CC: Dlarah Calling All Angels (Mrs A J Smith)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Ms Louise Dorr (QLD)
Aust Ch Orienta Players Wild Card (D Bexton)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Dobersmith Pure Black Witch at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Chicabud Pistol Packin Mama (J Windle & J Sharland)
Akita
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Estava Rain Expand Your Horizon (Imp NWY) (Craig & Malisa Moffat)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Dressed For Success (N & V Schneider / J Wiltshire)
Alaskan Malamute
Baby of Breed: Bordalaska One For The Road (Aimee Newbound)
Boxer
Puppy of Breed: Hogwartz Blk Lace N Cartier (Mr S Bryant)
Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Bullofglory Copper Loadofthis (Jodi Johnston)
Puppy of Breed: Tiararebel Sterling Opal (AI) (Vicki Owen)
Dobermann
Dog CC: Aust Sup Ch Auslander Love Is A Gift (N & G Goodwin-Smith / J Seary)
Junior of Breed: Aust Ch Dobersmith Pure Black Witch at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Dogue de Bordeaux
BOB: Aust Ch Rozeldogue Modauam (Imp UK) (David O'Hara)
Bitch CC: Aust Ch Bordogue Joelle (Keith & Kylie Reid)
Minor of Breed: Bordogue Alexandria (Keith & Kylie Reid)
Neapolitan Mastiff
BOB: Aust Ch Fairport Manna (K and J Smith)
Rottweiler
BOB: Aust Ch Moya A Touch Of Magic For Spellkast (Imp NZ) (Rachel Clarke)
Puppy of Breed: Spellkast Forbidden Magic (Rachel Clarke)
Russian Black Terrier
BOB & Minor of Breed: Russaird HustleLoyaltyRespect (Ms C Blyth)
Samoyed
BOB: Aust Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
Schnauzer (Miniature)
BOB & Puppy of Breed: Chicabud Pistol Packin Mama (J Windle & J Sharland)
Dog CC: Aust Gr Ch Chicabud The King Lives (J Windle & J Sharland)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Orienta Players Wild Card (D Bexton)
Baby of Breed: Wolfworx Hitoshi Kumakichi (Alan Craze & Joyce Wheeler)
Puppy of Breed: Orienta Players Tiger Lily (Debbie Bexton)
Siberian Husky
Junior of Breed: Aust Ch Matrak MyKrusada (Kaitlyn Clarke)
St Bernard
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Indulge In Cooper (Draycan Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Casperscove Madame Butterfly (Jamie & Tracy Clapham)
Tibetan Mastiff
BOB: Chenporewa Hum Heart of Shanti Soul (Kathryn Hay)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr David Staines (QLD)
Aust Ch Montaires My Magic Ice (Geraldine Myers)
Runner Up in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Nahemja Twilight (Trudi Counsell)
Baby in Group: Poodle (Standard)
Magicalia Never Doubt This (Margaret Carr / Tracy Thomas/Clendon/ Br)
Minor in Group: Great Dane
Danetastic Loony Joony (Burnett / Mann)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Bao Shi Flash Harry (Imp NZ) (Miss R E Mune)
British Bulldog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Karslemaine Kassius Klay (AI) (Cindy Elliott)
Great Dane
BOB: Aust Ch Willitoft Dreaming of Kye (AI) (Jools Ruddle)
Bitch CC & Minor of Breed: Danetastic Loony Joony (Burnett / Mann)
Puppy of Breed: Mulgadane Lyka Tora (D Milthorpe & S Bruce)
Japanese Spitz
BOB: Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Bitch CC: Aust Ch Yukihana InBloom Orlandos Bloom (Elise Kogler)
Minor of Breed: Syide Rider On The Storm (Mrs Barbara A Winch)
Lhasa Apso
BOB: Aust Ch Nahemja Twilight (Trudi Counsell)
Dog CC: Aust Ch Clanaran Causing Chaos (Ms Janet McGregor)
Puppy of Breed: Bao Shi Flash Harry (Imp NZ) (Miss R E Mune)
Poodle (Miniature)
Junior of Breed: Bienaime Lil Divine Diva (P Morgan)
Poodle (Standard)
Baby of Breed: Magicalia Never Doubt This (Margaret Carr / Tracy Thomas/Clendon/ Br)
Poodle (Toy)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Montaires My Magic Ice (Geraldine Myers)
Dog CC: Aust Ch Montaires Smashing Ice (Geraldine Myers)
Schipperke
BOB: Aust Sup Ch Sanlyn American Idol (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pandec Ice Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Shih Tzu
BOB & Junior of Breed: Nykem Love This Pain (Miss A L Moore)