Kennel Club of Tasmania (South) Inc (PM Show) (TAS)
Date of Show : 4-Feb-2023 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Mr Shane Thomas (QLD) (Total Entry : 224)
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Show: Weimaraner
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Puppy in Show: Pekingese
Aust Ch Khyleini Cheesy Nacho (Mr F Menezes & Ms J Hellessey)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Tibetan Terrier
Aust Gr & Neut Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Runner Up Neuter in Show: Weimaraner
Dual Ch (T) Aust Gr Ch Neut Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN RN TK.S TSDX (Georgie Ranson)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD) (Group Entry : 29)
Aust Sup Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
Runner Up in Group: Affenpinscher
Majomarc Gandalf Kazari (Ven Grasso)
Group 4th: Australian Silky Terrier
Aust Ch Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)
Baby in Group: Chihuahua (Long Coat)
Wachowa Tina Sparkles (J Watt)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Khyleini Cheesy Nacho (Mr F Menezes & Ms J Hellessey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)
Affenpinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Majomarc Gandalf Kazari (Ven Grasso)
Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Dabne Mr Bingley (Mrs Janice E Klaus)
Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Priscilla Brown (J Watt)
Baby of Breed: Wachowa Tina Sparkles (J Watt)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yurrugar Black Tie Affair (R Forbes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yurrugar Brown Eyed Girl (Ms P Saunders)
Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Amrish Born To Rule (Ms R Davis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Amrish Danger Zone (Ruth Davis)
Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ryevilla Talk Of The Town (Silvacharm Kennels)
Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Sabelia Koin To Your Witcher (Ruth & Terrance Collicut)
Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Khyleini Cheesy Nacho (Mr F Menezes & Ms J Hellessey)
Pug
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jeminelle White Magic (Spurcius Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Spurcius Good Golly It’s Magic (Spurcius Kennels)
Res Dog CC: Kurvon Flight of The Bumblebee (Yvonne Metzger)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Saxten Love to Shine (Yvonne Metzger)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Spurcius Giggle McDimples (AI) (Sharon Frankcombe)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Campari (Miss Mia Metzger)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD) (Group Entry : 38)
Aust Ch Lisgar Gemma Rose SWN (Lisa McGinn)
Group 3rd: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)
Group 4th & Puppy in Group: Skye Terrier
Aust Ch SkyesDLimit Chevy Chase (Merek Lee)
Border Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lisgar Gemma Rose SWN (Lisa McGinn)
Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sirram Man Of Steel (Ai) (T Matsen & R Balsillie)
Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Hannsum Witches Britches (Susan Springer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Razzle Dazzle (Susan Springer)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Joymont Hit The Jackpot (Susan Springer)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Hannsum Silver Service (Susan Springer)
Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Sashgar I Am Aragon (S Collins)
Norfolk Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taram La Vie En Rose (Erica Norgrove)
Baby of Breed: Ausgrove La Vie Est Belle (Erica Ray Norgrove)
Skye Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch SkyesDLimit Chevy Chase (Merek Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch SykesDLimit Porsche Turbochrgd (Merek Lee)
West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarrilli Watch and Act (Mrs R Weber)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Whitebriar Juicy Gossip (Imp NZ) (Mrs R Weber)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Miss Anthea Adamopoulos (QLD) (Group Entry : 46)
Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Glenkinchie Whispering Jack at Kinsheran (J Skudder & V McPhee)
Group 3rd: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
Group 4th: Labrador Retriever
Aust Ch Riftintime Down Under (Miss R Nielsen)
Baby in Group: Golden Retriever
Aust Ch Heathbrook Only Time Will Tell (J & D Wadsley)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Ozdezign Rich Luvz At Tarnell (AI) (Mrs Cindy Gangell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Dual Ch (T) Aust Gr Ch Neut Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN RN TK.S TSDX (Georgie Ranson)
English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenkinchie Whispering Jack at Kinsheran (J Skudder & V McPhee)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ozdezign Rich Luvz At Tarnell (AI) (Mrs Cindy Gangell)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Penita Tartan Fire (Mr T & Mrs J Skudder)
German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Acewild Peacemaker (Mrs G Pulver & Mr D Pulver)
Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Heathbrook Here I am (J & D Wadsley)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kaparla The Eagle Has Landed (Carol Collins)
Baby of Breed: Aust Ch Heathbrook Only Time Will Tell (J & D Wadsley)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kaparla Move Outta My Way (AI) (Heather Morrison)
Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Riftintime Down Under (Miss R Nielsen)
Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chesterhope Rule Breaker (Imp NZ) RN SWN (Catherine Jones)
Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Arnhill Standing Room Only (AI) (J Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Weisngrey Bear Necessities (Elke Prehn)
Puppy of Breed: Aust Ch Weisngrey Unleashing Anarchy (Seriousgrey Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (T) Aust Gr Ch Neut Gr Ch Ghostwind Louise Vuitton (AI) SWN RN TK.S TSDX (Georgie Ranson)
Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Seriousgrey Ms Unlocking Magic (Seriousgrey Kennels)
Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Once Upon a Time (Mr B & Mrs M Gourlay)
Baby of Breed: Featherdale Celtic Dragon (Ms M Donaldson)
Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Grausturm Celestial Wisps (AI) (Ingrid Albion)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grausturm A Wispa To My Heart (AI) (I Albion)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD) (Group Entry : 15)
Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Group 3rd: Basenji
Aust Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Group 4th: Bloodhound
Hunterhound Youre In My Spot (AI) (Mrs M Ashpole & Mrs K Pearcey)
Basenji
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Glamcurls Raise Your Glass (Mel Prouse, Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Aurorablue Power Of One (Heather & Philip McCarthy)
Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Cake By The Ocean (L & H Gibson / K Pearcey)
Bloodhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Hunterhound Youre In My Spot (AI) (Mrs M Ashpole & Mrs K Pearcey)
Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Idylwins Noelle (S Collins)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Rokeena Stash The Cash (Robyn & Russell Wallis)
Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Purepharaoh King of Hearts (F D Wiltshire)
Whippet
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ridgesetter Lock Stock Nbarrel (L Wiltshire)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Duncan McAllister (QLD) (Group Entry : 53)
Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Group 3rd: Australian Kelpie
Aust Ch Watersedge Brown Suede (Ms Cass Finlay)
Group 4th: Border Collie
Dual Ch (T)/ Aust Sup Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RM JDX GD TSD (Mr P & Mrs V Hofto)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Pricewey Dream Princess (Marjorie Price)
Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Watersedge Brown Suede (Ms Cass Finlay)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tagetarl Stumpy Steel The Show (Mrs C Hay)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tropicrain Eureka Snow (Phil Hay)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Judvale Iron Gloves (Phil Hay)
Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch (T)/ Aust Sup Ch Khayoz Somebody Stop Me (AI) CCD RM JDX GD TSD (Mr P & Mrs V Hofto)
Baby of Breed: Hobbsview Eye Was Made For Ewe (Louise Rowlands)
German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Roxamburg Coming To Get You (Kristy Hall)
R/UP BOB, Res Bitch CC & State Bred of Breed: Roxamburg Pepperdew (Charlie Rainbird)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Karraine Blaze’s Sterling Silver (AI) (Mrs P Eaves-Tennant)
Minor (Bitch) of Breed: Karraine Dollies Dream (Mrs P Eaves-Tennant)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Karraine Show Doll (Mrs P & Mr K W Eaves-Tennant)
Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Bagatelle Moonlight Garden (Imp CAN) (Maree & Daniel Aitchison)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Newpry Don't Dream It Be It (Nicole Newett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pricewey Dream Alliance (Marjorie Price)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pricewey Dream Princess (Marjorie Price)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mrs Benita Mangin (QLD) (Group Entry : 27)
Aust Sup Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
Group 3rd: Newfoundland
Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
Group 4th: Boxer
Aust Ch Tyeanbo Dreams Do Come True (AI) (Mrs S F Crooks)
Baby in Group: Boxer
Aust Ch Boyer We Will Rock You (Dianne Nellis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Pinscher
Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)
Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Dreams Do Come True (AI) (Mrs S F Crooks)
Baby of Breed: Aust Ch Boyer We Will Rock You (Dianne Nellis)
Baby (Bitch) of Breed: Aust Ch Boyer Don’t Stop Me Now (Mrs D Nellis)
German Pinscher
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Angelsun Secret Whispers (Kerry Adams)
Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Yesallaw Lest We Forget With Paddlepaws (AI) (Mr C & Mrs L Gray / Paddlepaws Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Seadale Possums Joy At Yesallaw (Sue & Clifford Gray)
Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Lunasea Nothing Better (AI) (Sonja Gangel)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Kalaska Life Of A Prince (Mr J Gesiotto/ Ms L Jones & Mrs K O'Riley)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Kalaska Golden Girl Power (AI) (Mr J Beard /Mrs D Klaaysen /Mrs K O’Riley)
Puppy of Breed: Classicana Moon Struck (Lesley Eaton)
St Bernard
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Ch Southerton Public Outroar (Julie-Anne Jenkins)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mr Duncan McAllister (QLD) (Group Entry : 16)
Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
Group 3rd: Poodle (Standard)
Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Baby in Group: Shih Tzu
Killilan High Hair Don’t Care (Teena Sloan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tibetan Terrier
Aust Gr & Neut Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)
Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ourdals The Perfect Storm (Ms Y Smith/Ms K Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Penny Royale (Ms Y Smith/Ms K Smith)
French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silkston sweet saffron (D Clark)
Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Poshnoir Goodnews Travels Fast (AI) (Susan & Michael Gray)
Shih Tzu
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Killilan Defence Rests Yrhonour (Teena Sloan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Oeshih Sshh Im Chasin Dwragons (T Sloan / T Sward)
Baby of Breed: Killilan High Hair Don’t Care (Teena Sloan)
Tibetan Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sesukan LHis you For Got My Crown (Mr Christian Lee)